Keda mõjutab?
Muudatused puudutavad peamiselt vandetõlke, patendivolinikke, advokaate, notareid, kohtutäitureid ja pankrotihaldureid.
Mis on olulisemad muudatused?
- Eelnõuga luuakse avalik-õiguslikud juriidilised isikud Patendivolinike Koda ja Vandetõlkide Koda.
- Avalik-õiguslikele kutseühendustele antakse üle eksamite korraldamine, ameti- või kutsetegevuse peatamine ja taastamine, asendamine, atesteerimine, välisriigi kutsekvalifikatsiooni tunnustamine ning kantselei iseloomuga ülesanded.
- Edaspidi vabastatakse notar ametist 70-aastaseks saamisel. Praegu võib notar töötada kuni pensioniea saabumiseni ja pärast seda võib ta jätkata töötamist justiitsministri loal veel kuni kümme aastat.
- Eelnõuga võimaldatakse notar ametist tagandada ka juhul, kui notari suhtes kuulutatakse välja pankrot või pankrotimenetlus lõpetatakse raugemise tõttu.
- Vandetõlgi eksami sooritamisest vabastatakse tõlgid, kes on töötanud kohtus tõlgina vähemalt viis aastat ja kellel on vastava keele teise astme kõrgharidus.
- Eelnõuga kohustatakse Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koda kohtutäiturite nimekirja ning Notarite Koda pidama notarite nimekirja.
Millal muudatused jõustuvad?
- Suurem osa muudatustest jõustub üldises korras ehk kümnendal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
- Patendivolinike Koja loomisega seonduvad sätted jõustuvad 1. novembril 2018.
- Vandetõlkide Koja loomist puudutavad sätted jõustuvad 1. märtsil 2020.
- Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koda ning Notarite Koda peavad pidama kohtutäiturite ja notarite nimekirja alates 1. oktoobrist 2018.