Eelnõu peamine eesmärk on tagada jätkusuutlik vabakutselise kohtutäituri teenus ka pärast 1. jaanuaril 2017 jõustuvaid tasumuudatusi, millega pikeneb täitemenetluses nõude vabatahtliku täitmise tähtaeg ning muutuvad väiksemaks kohtutäituri tasud. Jõustuvate seadusemuudatustega võib eeldada kohtutäiturite käibe langust, mis avaldab olulist mõju büroo pidamisele, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.
Täituriameti jätkusuutlikkuse tagamiseks antakse kohtutäiturile kõrvaltegevusena võimalus tegeleda osaühingu kaudu majandustegevusega, milles ta nõuab rahalise kohustuse täitmist nõudes, mille kohta puudub täitedokument. Selline tegevus sarnaneb turul tegutsevate inkassoettevõtjate tegevusega.
Samuti antakse kohtutäituritele võimalus osutada uut ametiteenust – juriidilise fakti tuvastamist väljaspool kohtumenetlust. See tähendab, et teenuse tellija saab kohtutäiturit kasutada mingi olukorra või fakti fikseerimiseks – näiteks mingi vara valduse üleandmise fakti või koosolekul kokkulepitu fikseerimiseks. Kohtutäitur ei anna ametiteenuse osutamisel olukorrale õiguslikku hinnangut, vaid kinnitab omapoolse akti väljastamisega, milline oli olukord teatud ajal.
Täitemenetlusregistri kanded muudetakse osaliselt avalikuks. Eelnõu kohaselt ei looda kõigile ligipääsetavat täitemenetlusregistrit, kuid antakse võimalus kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koja veebilehel oleva rakenduse kaudu saada infot, kas isikul on täitemenetlusvõlgnevusi ning kui suur on täitedokumendist tulenev nõue. See loob võimaluse huvitatud isikutele enne lepinguliste suhete loomist veenduda teise poole maksekäitumises.
Täitemenetlus muutub varatus nõudes tähtajast sõltuvaks – täitemenetlus sellises majandus- ja kutsetegevuses tekkinud nõudes peatub nelja-aastase menetlemisperioodi järel, kui viimase kuue kuu jooksul täiteasjas ühtegi laekumist olnud ei ole. Regulatsioon võimaldab sissenõudjal taotleda täitemenetluse aktiivset jätkamist, kuid sellisel juhul tekib asja menetlenud kohtutäituril õigus küsida sissenõudjalt täitemenetluse jätkamise tasu.
Notariaadiseaduse muudatuse kohaselt saavad notarid õiguse avada büroo ka mõnes muus tööpiirkonnas lisaks sellele tööpiirkonnale, kuhu ta nimetatud on. Täiendava tingimusena peab notar tagama notariteenuse kättesaadavuse piirkonnas, kuhu ta nimetatud on.
Eelnõu jõustud põhiosas üldkorras. IT-arendusi eeldavad muudatused hakkavad kehtima 1. jaanuaril 2018. aastal.