"Rikkad ja suured Euroopa riigid tegelevad oma hävinenud kinnisvara ja taristu ülesehitamisega ning ostavad niigi defitsiidis turult ehitusmaterjalid kokku," märkis 1Partner Kommertskinnisvara juht Kirill Vigul pressiteates, lisades, et Kesk-Euroopa ja Inglismaa viimaste nädalate suured üleujutused mõjutavad juba praegu ehitusmaterjalide kättesaadavust Eestis.
Viguli sõnul on mitmed Eesti arendajad on hädas, sest aasta tagasi sõlmitud ehitus- ja üürilepingud teenivad heal juhul vaid kulud tasa. "Hästi läks neil, kes eelmisel aastal vaatamata koroonale ehitamist jätkasid ja said arendused vana hinnaga valmis," ütles ta.
Kinnisvaraeksperdi hinnangul mõjutab hinnatõus praegu rohkem ärikinnisvara valdkondasid, kus on defitsiit. "Näiteks on juba näha uute lao- ja tootmispindade üürihindade 20-protsendilist tõusu. Värsketest lao- ja tootmispindadest on juba aastaid puudus ja kui uute ehitamine on raskendatud, siis tõstetakse paralleelselt tähtajaliste lepingute lõppedes üürihindasid ka vanemates hoonetes," selgitas Vigul ja lisas, et büroode üürihindasid puudutab hinnatõus vähem, sest selles sektoris on vakants piisav.
"Pikemas plaanis mõjutab nii elukondliku- kui ärikinnisvara hindasid rangemaks ning rohelisemaks muutuvad ehitusstandardid. Praegused ehitusnõuded ei arvesta soojade suvede ega Euroopa rohelise kokkuleppega kaasnevate normatiividega. Kütmise- ja jahutamisega seotud kulud lähevad paratamatult üles ja energiasääst muutub järjest olulisemaks. Seda peaks ka tänastes otsustes ja lepingutes juba arvestama," leidis Vigul.