Keskpanga digiraha annaks teoreetiliselt inimestele ja ettevõtetele kommertspanga kontol ja sularaha kõrval uue võimaluse raha hoiustamiseks ja kasutamiseks, teatas Eesti Pank. Keskpanga digiraha oleks selles mõttes sarnane sularahaga, sest mõlemal juhul tekib nõudeõigus keskpanga suhtes ehk keskpank tagab otse raha väärtuse.
Finantsteenuste ja tehnoloogia kiirest arengust johtuvalt on muutunud ka tarbijate makse-eelistused ja erinevad keskpangad alustanud uuringuid, millised võiksid olla sobivad tehnoloogiad digiraha kasutuselevõtuks.
Euroopa Keskpanga nõukogu eelmise nädala otsuse kohaselt hakkavad euroala keskpangad koordineeritult uurima keskpankade digiraha väljastamise plusse ja miinuseid ning digiraha võimalikke lahendusi.
Eesti Panga uurimisprojekti eesmärgiks on selgitada, kas Eesti e-riigi alustehnoloogial KSI plokiahelal põhinev lahendus sobiks teoreetiliselt keskpanga digiraha taristu käigushoidmiseks.
Samuti uurib keskpank sama projekti raames, milliseid uusi makselahendusi oleks tehniliselt võimalik pakkuda, kui kasutada eID ja teisi Eesti e-riigi lahendusi. Uurimisprojekti raames ei tehta valikuid konkreetsete tehnoloogiate kasuks.
"Eesti Pank väikse keskpangana valib hoolikalt, millistesse euroala keskpankade arendusprojektidesse suudame sisukalt panustada. Eestis on aastate jooksul tekkinud unikaalne oskusteave, kuidas hoida käimas turvalist, privaatset ja efektiivset e-riiki," ütles Eesti Panga maksesüsteemide osakonna juhataja Rainer Olt.
Eesti Panga, Guardtime’i ja SW7 uurimisprojekt koosneb mitmest erinevast faasist ja kestab esialgse kava kohaselt umbes kaks aastat. Eelkõige uuritakse, kuidas üles ehitada skaleeruv, praktikas rakendatav ning krüptograafiliselt kindel platvorm keskpanga digiraha nõuete rahuldamiseks, täites seejuures rangeid nõudeid kiiruse, turvalisuse, privaatsuse ja säilenõtkuse osas.
Reedel avaldas Euroopa Keskpank põhjaliku raporti, milles analüüsitakse stsenaariume, millest lähtuvalt võiks Euroopa Keskpank kaaluda digitaalse euro kasutuselevõttu. Raport uurib stsenaariumite valguses digitaalse euro plusse ja miinuseid ning erinevaid omadusi ja valikuvõimalusi koos laiema mõjuga finantssüsteemile ning keskpanga põhitegevustele.