Statistikaameti teatel aeglustus hinnakasv septembris 4,2 protsendile. Viimati oli aastane hinnakasv nii aeglane 2021. aasta juunis. Toiduained kallinesid aastaga 9 protsenti, energiahinnad odavnesid 9,9 protsenti, aga alusinflatsioon – tööstuskaubad ja teenused – ulatus 6,4 protsendini.
Keskpanga ökonomist selgitas, et augustiga võrreldes jäi üldine hinnatase septembris samaks ning suurimad hinnamuutused leidsid aset hooajalistel põhjustel. "Enim langesid majutusteenuste ja üüri hinnad. Toiduainetest odavnesid köögiviljad, aga jätkus ka kevadel alanud piimatoodete hinnalangus," märkis ta.
Septembrikuised hindade arengusuunad osutavad Perti sõnul sellele, et tõenäoliselt pole kauplused käibemaksu tõusu ootuses veel hindu tõstnud. Majanduse halvenenud olukord ja vähenev jaemüük on tema sõnul teinud hindade tõstmise keerulisemaks. "Uuest aastast jõustuvatest maksumuudatustest ajendatud hinnatõus võib juba sel aastal hakata ilmnema kallimate püsikaupade hindades, aga ka nõrgema konkurentsiga tegevusaladel," möönis ökonomist.
Selle aasta keskmine hinnakasv ulatub Eesti Panga prognoosi järgi 9,4 protsendini.