Eesti Energia energiatootmise eest vastutava juhatuse liikme Raine Pajo sõnul kaetakse imporditud prügiga lüngad kohaliku prügi voos Iru katlasse. Iga päev vurab Iru väravast sisse keskmiselt poolsada eri prügifirmade autot ja Iru katla suures kütuselaos on ees nädalane varu. Tuleb aga ette päevi, kui prügi voog on väiksem ja varu hakkab kahanema. Sel juhul ostetakse puuduv kogus peaasjalikult Soomest või Iirimaalt.
"Olgem ausad, välismaise prügi käitlemise eest makstakse rohkem ka," märkis Pajo.
Keskkonnaameti jäätmete peaspetsialisti Katrin Kaare sõnul on olmeprügi import rangelt reglementeeritud, selleks on vaja impordiluba. "Põhimõte on selline, et loa saab, kui Eesti prügi on käideldud, mitte enne," ütles ta.
Kui Iru prügiplokk töötab pea täiskoormusel – mullu tootis katel toasooja ja elektrit 95 protsenti aastast ja peatus jaama töökeskkonnajuhi Andrei Vuhki sõnul ainult kahenädalaseks hoolduseks –, siis prügikütusetehased on praegu alakoormatud.
Ragn-Sellsi ärijuhi Agu Remmelga sõnul töötab ettevõtte prügikütusetehas kolmandikul koguvõimsusest ja selleks on väga lihtne põhjus: tehase suurklient Kunda Nordic Tsement töötab samuti osalise koormusega, seda Venemaa kehva turuseisu tõttu. "Kunda töötab ühe ahjuga, võiks töötada kolmega. Seepärast töötame meie prügikütuse osas ka kolmandikuga võimsusest," ütles Remmelg.
Ragn-Sellsi tehase töötlemisvõimsus on 100 000 tonni olmeprügi aastas, praegu töödeldakse ainult 30 000 tonni. Seega pole praegu otsest vajadust olmejäätmeid importida, selle koguse saab toota Ragn-Sellsi enda kogutud prügist. Ülejäänud osas käitleb tehas praegu ehitusprahti.
Ragn-Sells püüab prügikütust ka eksportida ja seni on õnnestunud väikseid koguseid Soome saata. "Teeme koostööd Skandinaaviaga, oleme alustanud läbirääkimisi Lätiga," ütles Remmelg. Peamised RDF-i kliendid ongi tsemenditehased.
Keskkonnaagentuuri jäätmearuandluse infosüsteemi JATS andmeil koguti mullu Eestis 395 516 tonni olmeprügi. Eesti Energia Iru jaama prügiplokk põletas samal aastal 245 000 tonni olmeprügi, teised taaskasutajad kasutasid ligi 160 000 tonni. Mullu toodi Eestisse sisse üle 56 000 tonni olmeprügi.