10.09.2012 Esmaspäev

Esimene kauplemispäev on tähtis

Esimene kauplemispäev on tähtisTõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

New Yorgi kaubabörs (NYMEX) läks börsile 2006. aasta novembri keskel, samal nädalal, mil suri Nobeli majanduspreemia laureaat Milton Friedman. Juhtus aga nii, et pärast seda kui New Yorgi Börsi (NYSE) kauplemise avamiskell oli helisenud, oli NYMEXi aktsiate koha pealt vaikus – tükk aega ei toimunud mitte ühtegi tehingut.

Üleaval olid küll aktsiate ostuorderid, aga polnud mitte ühtegi müüjat.

Esimene tehing sooritati peaaegu pool tundi pärast kauplemise algust hinnaga 120 dollarit, mis oli üle kahe korra aktsiate avaliku esmaemissiooni hinnast (59 dollarit) kõrgem. Veel samal päeval kerkis toorainebörsi, kus kujuneb muuhulgas nafta maailmaturuhind, aktsia 150,01 dollarini. Tegemist oli aastakümnete ühe edukaima IPOga New Yorgi börsil.

Nende ridade kirjutamise ajal polnud mul Pro Kapitali IPO märkimistulemused teada. Juhul kui IPO oli edukas, peaks aktsiatega kauplemine algama reedel. Kõikidel IPOdel on esimene kauplemispäev väga tähtis, sest väga tihti annab see suuna ka aktsia hinna edasisele liikumisele.

Kui me vaatame Tallinna viimase tosinkonna IPOde ja esimeste kauplemispäevade ajalugu, siis kõige parem esimene kauplemispäev oli Eesti Telekomil 1999. aasta veebruaris, mil telekomifirma aktsia hind hüppas 35,5 protsenti. Järgneval 11 aastal, mil Eesti Telekomi aktsia oli  meie börsil noteeritud, liikus selle hind suhteliselt mõõdukalt kerkides maksimaalselt üle kahe korra IPO märkimishinnast, mis oli 5,43 eurot. Mis aga veelgi olulisem, nende 11 aasta jooksul maksis ettevõte aktsionäridele peaaegu sama palju (5,24 eurot) dividende aktsia kohta. Nende aktsionäride, kes märkisid Eesti Telekomi aktsiaid ja hoidsid neid kuni selle börsilt minema viimiseni, teenisid aktsia hinna tõusult tulu 51 senti millele lisandus 5,24 senti dividende ehk kokku üle 100 protsendi. Tulumaksu tuli sellelt aga maksta ainult 10,7 senti, sest dividendidelt tulumaksu maksma ei pea.

Märkijate arvu poolest on Eesti kõigi aegade edukaim Tallinki IPO, kus aktsiaid märkis üle 17 000 investori. Aktsia esimesel kauplemispäeval kerkis aktsia hind vaid 0,7 protsenti, pärast seda algas kiire tee allamäge. Osaliselt oli hinnalanguseks asjaolu, et aktsiaid hakkasid müüma varasemad aktsionärid. Minu arusaamise kohaselt ei ole ka 40 protsenti Pro Kapitali olemasolevatest aktsionäridest andnud lubadust aktsiaid mitte müüa ning see võib hakata oluliselt mõjutama aktsia hinda.

Premia Foodsi aktsia hind jäi kauplemise esimesel päeval IPO hinnatasemele ning Arco Vara aktsia langes 2,4 protsenti. Kumbki aktsia pole senini IPO-tasemele jõudnud.

Samas ei pruugi kauplemise esimene suur tõusupäev tingimata tähendada suurt tõusu ka tulevikus. Ekspress Grupi aktsia hind hüppas esimesel kauplemispäeval viiendiku võrra, aga peagi hakkas see langema ning tänaseks on ettevõte kaotanud üle nelja viiendiku oma väärtusest.

Sama juhtus erakapitalifirma Blackstone’i aktsiaga, mis hüppas samuti esimesel kauplemispäeval viiendiku võrra, aga sai IPO-hinnast kõrgemal olla vaid mõned päevad. Praegu kaupleb Blackstone’i aktsia 14 dollaril võrrelduna 31 dollarilise IPO-hinnaga.

Usun, et on ka selliseid IPOsid, kus aktsiad esimesel kauplemispäeval kukkusid ning hiljem hakkasid kenakesti tõusma, aga mulle selliseid ei meenu. Neid on ilmselt ka üsna vähe, sest emissiooni korraldajad soovivad kauplemise esimesel päeval aktsia hinna vee peal ehk positiivsena hoida.

Oman Blackstone’i aktsiaid.

Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi


Avaldatud RUP.ee Profiblogis 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255