Komisjon püüab Jaapani-EL-i kaubandusleppe jõustada tuleval aastal
"Täna astume sammu, mille tulemusena võivad meie ettevõtted ja kodanikud Jaapaniga sõlmitavast majanduspartnerluslepingust täit kasu saada juba järgmisel aastal," sõnas komisjoni president Jean-Claude Juncker.
Samal ajal vastandus Juncker USA protektsionistlikule kaubanduspoliitikale, märkides, et Euroopa usub reeglitele põhinevasse avatud ja õiglasse majandusse. "Uute lepingute mõju ulatub palju kaugemale EL-i ja meie partnerite piiridest – nende sõlmimine saadab selge ja ühemõttelise sõnumi, et seisame üheskoos protektsionismi vastu ja mitmepoolsuse kaitse eest. See on praegu olulisem kui kunagi varem," sõnas ta.
Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström ütles omaltpoolt, et Jaapan ja Singapur on Euroopa jaoks "olulised partnerid mitmepoolsuse kaitsmisel ning rahvusvaheliste organisatsioonide tugevuse tagamisel".
Jaapani leping on seni Euroopa Liidu kõige suurem kahepoolne vabakaubanduslepe. Selle kohaselt kaovad Euroopa Liidu ettevõtete jaoks enamik tollitasusid Jaapanisse eksportimisel, seejuures ka hulk regulatiivseid piiranguid. Lisaks sellele avab see Jaapani turu Euroopa Liidu põllumajandusekspordile ja suurendab ekspordivõimalusi ka mitmetes teistes sektorites.
Kaubandus- ja investeerimislepingud Singapuriga on EL-i esimesed Kagu-Aasia Maade Assotsiatsiooni (ASEAN) liikmega sõlmitavad kahepoolsed lepingud. ASEAN-i riikidest on Singapur suurim Euroopa kaubanduspartner, kellega toimuva kaubavahetuse maht oli mullu kokku 53,3 miljardit eurot ja teenuskaubanduse maht tunamullu 44,4 miljardit eurot.