"Inflatsioon on püsinud langustrendil alates möödunud aasta suvekuudest ning alanes jaanuaris viimaste aastate madalaimale tasemele," ütles ministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.
Inflatsiooni alanemist lähikuudel ja kasvamist aasta teises pooles soodustab Pungase sõnul hoogsa palgakasvuga kaasnev teenuste hinnatõus, tasuta teenuste mõju taandumine sügisest ning toiduainete oodatav kallinemine aastataguse madala võrdlusbaasi tõttu.
Lisaks elektrituru arengutele mõjutas hindu aasta alguses toidu ja alkohoolsete jookide kallinemine ning riiete ja jalatsite viimaste aastate suurimad allahindlused. Toidu hinnad tõusid kuuga 1,8 protsenti aiasaaduste ning piimatoodete kallinemise tõttu. Piimatoodete hinnad on välisturgudel viimase aasta jooksul tõusnud ning on nüüd hakanud ka siinseid jaehindu mõjutama. Alkoholi kallinemine on seotud sooduspakkumiste lõppemise ning aasta alguse tõusnud aktsiisimääradega.
"Inflatsioonisurved on taandunud ka euroalal, kus aastane hinnatõus alanes jaanuaris energiahindade languse tõttu esialgsel hinnangul 0,7 protsendini," sõnas Pungas. Seda on soodustanud nõrgast globaalsest majandusaktiivsusest ning heast saagikusest tingitud toorainete hinnalangus ning euroala sisemajanduslik nõrkus.
Jaanuaris tõusid hinnad kuuga 0,4 protsenti ning aastases võrdluses pidurdus hinnatõus 1,1 protsendini. Inflatsioon alanes elektrituru mulluse avanemise mõju taandumise tõttu.