Pruuli: turismile on vaja konverentsikeskust ja käibemaksu erandit
Tiit Pruuli ütles Äripäeva korraldataval Äriplaan 2019 konverentsil, et Eestil on vaja teha turismisektori arendamiseks kiirelt otsuseid, näiteks toitlustusasutustele käibemaksu erandi tegemine ja suure rahvusvaheliste konverentsituristide jaoks mõeldud konverentsikeskuse arendamine. "Tallinna vapile võiks kolme leopardi asemele panna Linnahalli kui sümboli sellest, mille oleks pidanud aastaid tagasi korda tegema," märkis ta.
Turismiärimehe sõnul on Eesti küll lähinaabritega võrreldes turismivaldkonnas justkui hästi arenenud – Eestis käib aastas 4 miljonit turisti, kes jätavad riiki 1,9 miljardit eurot, kuid samas kui tänavu kasvab rahvusvaheline turism 6 protsenti ning Lätis ja Leedus ligi 9 protsenti, siis Eestit külastavate turistide arv hoopis väheneb 1 protsendi võrra.
"Nii Lätis kui Leedus kerkib rahvusvaheline konverentsikeskus," märkis Pruuli ning lisas, et kõige rohkem raha riiki jätvad turistid ongi konverentsituristid. Eestis jätab turist keskmiselt päevas raha riiki 114 eurot, mis on suhteliselt madal tase tingituna suurest ühepäeva kruiisituristide arvust.
"Eesti on turismiriikide seas naljariik," sõnas Pruuli. Eesti on OECD riikide seas turismi osakaalult sisemajanduse koguroodangust (SKT) keskmisel tasemel 4 protsendi ligi. Kui Eestis käib aastas 3 turisti elaniku kohta, siis näiteks Horvaatias 17, märkis Pruuli. See tähendab tema sõnul seda, et Eestil on palju kasutamata potentsiaali jätkuvalt kiiresti kasvaval turismiturul.
Turismimaksu kehtestamist peab turismiärimees halvaks mõtteks. Pruuli sõnul võivad turismimaksule mõelda tõelised turismiriigid nagu Horvaatia või Island, kuid Eestis ületaks turismimaksu kehtestamisest tingitud turistide arvu ja sealt teenitava tulu vähenemine Pruuli hinnangul maksutulude laekumist.