"Valitsuse soov on kõik riigi osalused analüüsilaual pulkadeks lahti võtta ja minu ettepanek on kõik, mis turukonkurentsis tõrgeteta toimib – erastada," ütles rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus pressiteate vahendusel.
Tänasel kabinetinõupidamisel tegi valitsus rahandusministri ettepanekul põhimõttelise otsuse AS-i Enefit Green erakapitali kaasamise, AS Operaili mittestrateegilise osa ja AS Teede Tehnokeskuse erastamise kohta. AS Levira riigile kuuluva 51 protsendi võimaliku erastamise tingimuste ja etappide ettevalmistamine viiakse lõpuni 2021. aasta lõpuks.
Riik on hea peremees seal, kus turg ei toimi, ja üsna üksmeelse hinnangu kohaselt kehv peremees seal, kus turg kenasti toimib,
kommenteeris minister.
"Enamasti on riigi osalus põhjendatud strateegilise infrastruktuuri omamisel, selle opereerimisel aga juba mitte ilmtingimata. Ka riigi enamusega ettevõtetesse toob erakapitali kaasatus tavaliselt suuremat efektiivsust, arengudünaamikat ja paremat turutundmist," lisas ta.
Valitsus andis majandus- ja taristuministrile ülesande alustada AS Operail mittestrateegiliste ärisuundade võõrandamisega ning anda vastavasisuline nõusolek äriühingule 2021. aasta mais. AS-i Teede Tehnokeskus riigi osaluse võõrandamise algatamise eelnõu tuleb valitsusele esitada hiljemalt 2021. aasta septembris.
Rahandusministri ülesanne on jätkata Eesti Energia AS-i tütarettevõttes Enefit Green AS aktsiate kuni 49 protsendi noteerimisega väärtpaberiturul, eesmärgiga see läbi viia hiljemalt 2022. aasta esimesel poolaastal. Lisaks on ministri ülesandeks valmistada ette AS-is Levira osaluse võõrandamise protsessi põhimõttelised tingimused ja etapid ning esitada hiljemalt 2021. aasta lõpuks valitsusele osaluse võõrandamise algatamise eelnõu.
Eelnõuga koos tuleb esitada koostöös ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri ning siseministriga välja töötatud lahendus riiklike funktsioonide toimivuse tagamiseks ning koostöös kultuuriministri ja riigihalduse ministriga välja töötatud lahendus Tallinna Teletorni AS-i Levira vara hulgast kinnistuna eraldamiseks ning edaspidiseks haldamiseks.
Rahandusministri sõnul on valitsus kabinetinõupidamisel oma tahet ja avatust erastamisega edasi liikumiseks näidanud. Järgmise kahe kuu jooksul jätkatakse arutelu ka teiste riigi osalusega äriühingute võõrandamise, teenuse osutamisse erasektori kaasamise ning tegevusvormi muutmise otstarbekuse üle.
Riigil on 2021. aasta aprilli seisuga osalus 28 äriühingus.