5 soovitust rahapesu tõkestamiseks
- Tunne põhjalikult oma koostööpartnereid ja ära alusta koostööd ettevõttega, kelle tausta sa pole kontrollinud. Tausta kontrollimine eeldab ka ettevõtte struktuuri, omanike, äritegevuse (sh tegutsemisaladega seotud riigid) ja tegelike kasusaajate kohta info kogumist ning säilitamist. Infot on võimalik saada registritest (rahvusvahelise partneri puhul näiteks Euroopa äriregistrist). Ettevõtte taustakontrolli tegemisel võib ohumärk olla näiteks olukord, kus internetis pole ettevõtte kohta mingit infot. Erilise tähelepanu all on offshore-firmad, kellega pole üldiselt soovitatav koostööd teha.
- Tähele peaks panema, kas arved tasub alati see ettevõte, kellele arved väljastasid. Kojal on olnud kogemusi, kus arve on tasunud ettevõte, kellele me arvet ei väljastanud. Seega tasus arve meie jaoks täiesti tundmatu kolmas osapool, kes on mõningatel juhtudel olnud registreeritud ka teises riigis. Näitena võib tuua olukorra, kus ettevõtte eest tasus arve tundmatu Küprose ettevõte. Mõningatel juhtudel võib pank sellise tegevuse tõttu ettevõtte pangakonto sulgeda. Arve peaks alati tasuma sama ettevõte, kellele oled arve väljastanud.
- Lepingu sõlmimisel ei ole soovitatav kokku leppida arvete väljastamises kolmandale osapoolele. Rahapesuriski maandamiseks on alati soovitatav saavutada kirjalik kokkulepe, mille puhul arve väljastatakse lepingupoolele ja selle ka tasub teine lepingupool. Seega ei tasuks kokku leppida selles, et arved väljastatakse ja need tasub kolmas tundmatu osapool.
- Tasub teada koostööpartneri ja enda tegevuse suhtes kohalduvaid rahvusvahelisi (finants)sanktsioone. Koja poole pöördutakse ka küsimustega eri sanktsioonide suhtes, mis on teatud riikidele/isikutele/ettevõtetele kehtestatud. Näiteks Euroopa Liit ja ÜRO on kehtestanud oma sanktsioonide nimekirjad. Lisainfot leiab näiteks Euroopa Liidu sanktsiooniveebist https://www.sanctionsmap.eu. Lisaks on võimalik päringuid teha politsei- ja piirivalveameti kodulehel.
- Tehingutel ja muutustel, mis on seotud koostööpartneriga, võiks silma peal hoida kogu koostöösuhte vältel. Oluline on jälgida, et tehingud oleksid loogilised ja vastaksid kokkulepetele. Samuti võiks olla infot koostööpartneri tegevusega seotud muudatuste kohta (äritegevuse laiendamine teistesse riikidesse, tegelike kasusaajate muutumine jms).