04.03.2016 Reede

Välisnõudlus jääb lähiajal tagasihoidlikuks, taastumine võib tulla aeglane

Nii nagu eelmisel kuuel kuul, jätkus ka käesoleva aasta jaanuaris töötleva tööstuse tootmismahu langus (vähenemine 2%), kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina panga majandusblogis.

Tõnu Mertsina, Swedbanki peaökonomist
Tõnu Mertsina, Swedbanki peaökonomist Foto: PM

Langus oli küll suhteliselt laiapõhjaline, kuid domineerivalt negatiivse mõjuga oli jätkuvalt elektroonikatööstus. Kui elektroonikatoodete tootmismaht oleks jäänud kas või samale tasemele eelmise aastaga, oleks kogu töötleva tööstuse tootmismaht veidi kasvanud.

Lähikuudel peaks elektroonikatoodete negatiivne mõju hakkama tasapisi vähenema, kuna eelmise aasta alguseks kõrgele tõusnud võrdlusbaasi mõju taandub. See peaks kaasa tooma töötleva tööstuse toomise kogumahu ehk siis, üldpildi, mõningase paranemise.

Samuti on juba kolmandat kuud järjest elektroonikatoodete uued tellimused kasvanud – jaanuaris isegi 44% –, mis lubab eeldada nende tootmismahu paranemist lähikuudel (samuti on uued tellimused töötlevas tööstuses tervikuna kasvanud juba kolmandat kuud järjest, kusjuures jaanuaris enam kui pooltes tegevusalades).

Lisaks elektroonikatoodetele tõmbas jaanuaris töötleva tööstuse tootmismahtu enim allapoole veel kütteõlide ehk peamiselt põlevkiviõlitoodete ja metalltoodete tootmismahu langus.

Kütteõlide tootmismaht vähenes aastases võrdluses enam kui poole võrra. Kõige tugevama positiivse mõjuga töötleva tööstuse tootmismahule oli jätkuvalt puidutööstus ning jaanuaris suure kasvu teinud joogitootmine. Jookide ekspordikäive on juba kolm kuud järjest tugevasti suurenenud, detsembris ja jaanuaris kasvas jookide ekspordikäive aastases võrdluses lausa kolmandiku võrra. Seda tugevam on see näitaja, kuna jookide ekspordihinnad on tugevas languses.

Töötleva tööstuse tootmismahu kasvu pidurdab nõrk ekspordinõudlus

Töötleva tööstuse ekspordikäive on vähenenud samuti juba seitse kuud järjest. Jaanuaris vähenes ekspordikäive 11%.

Ekspordi vähenemine oli küll laiapõhjaline, kuid kõige suurema mõjuga oli jätkuvalt elektroonikatoodete ekspordikäibe peaaegu kolmandiku võrra vähenemine. Tugevas languses oli veel põlevkiviõlitoodete, paberi ja paberitoodete, metallitoodete ja veesõidukite ekspordikäive. Kuigi puidutööstuse tootmismaht on stabiilselt kasvanud, on selle ekspordikäive juba kolm kuud järjest vähenenud, mille üheks põhjuseks on puidutoodete ekspordihindade langus.

Kuigi töötleva tööstuse keskmine ekspordikäibe osakaal oli jaanuaris 69%, püsides eelmise aasta keskpaigast alates 67-69% piires, on see eelmise aasta algusega võrreldes allapoole tulnud – möödunud aasta esimesel kvartalil eksportisid töötleva tööstuse ettevõtted 71–72% oma käibest.

Tööstusettevõtete majandustegevusega seotud hindade langus on taandumas

Nii tootmismahu kui ka hindade langus on põhjustanud ka töötleva tööstuse käibe vähenemise. Jaanuaris vähenes töötleva tööstuse kogukäive 8%.

Samas on selle tööstusharu tootja-, ekspordi- ja impordihindade aastases võrdluses langus juba mitu kuud järjest taandunud, mistõttu müügihindade languse negatiivne mõju käibele ja ettevõtete muudele kuludele võib hakata tasapisi vähenema. Samas, kuna palgad on töötlevas tööstuses kasvanud (5-6% aastases võrdluses), samal ajal kui käive on languses, on tööjõukulude osakaal käibes suurenenud. See on omakorda alandanud ka ettevõtete kogurentaablust.

Langevate käivete juures tööjõukulude suurenemine võib osades ettevõtetes, eriti just välisnõudlusest sõltuvates ettevõtetes, sundida tööjõu hulka vähendama. Suurenenud tööjõukulude tõttu on mitmed ettevõtted investeerimas pigem tehnoloogiasse, et oma tootmist efektiivsemaks muuta.

Jaanuaris kasvas energiasektori tootmismaht

Elektritoodang kasvas 10%, mida põhjustas võrreldes eelmise aastaga külmemate ilmade tõttu elektritarbimise suurenemine regioonis. Kuu kokkuvõttes ületas elektritootmine tarbimist 20%. Samuti tõusis järsult elektrihind. Kui eelmisel aastal kõikidel kuudel elektrihind vähenes, siis jaanuaris tõusis Nord Pool Spot hind aastases võrdluses 11%, detsembriga võrreldes isegi +41%.

Välisnõudlus jääb veel lähiajal tagasihoidlikuks

Kuigi meie põhistsenaariumi järgi Eesti peamiste kaubanduspartnerite impordinõudlus sel aastal veidi paraneb, on nii maailma kui ka Euroopa majandusolukorra halvenemise riskid viimastel kuudel suurenenud.

Euroala majandusprobleemid ei ole enam küll akuutsed ja selle piirkonna majandus kasvab tagasihoidlikus tempos, samas on majanduskasv aasta esimesel kahel kuul veidi aeglustunud.

Samuti on euroalal viimasel paaril kuul tööstusettevõtete müügi- ja ka sisseostuhindade langus taas süvenenud. Seetõttu võib eeldada, et välisnõudlus jääb veel lähiajal tagasihoidlikuks ning selle taastumine võib tulla aeglane.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255