Ilves taunis maksumuudatuste riigikogus vastuvõtmise stiili
"Seaduseelnõude arutelu riigikogus, kui valitsus sidus nende vastuvõtmise usaldushääletusega, ei olnud demokraatliku parlamentaarse riigikorra vääriline käik," ütles Ilves vastuseks Eesti Päevalehe ja Postimehe palvele kommenteerida maksuseaduste muutmise viisi riigikogus. "Rääkisin sellest juba 2009. aasta iseseisvuspäeva kõnes, mil ütlesin, et valitsuse soov või vajadus teha isegi toonase majanduskriisi ajal karme ja kiireid otsuseid ei vabasta valitsust vastutusest hoolida parlamentaarsuse põhimõtetest, sest ka siis tegi valitsus riigikogus eelarve vähendamist arutades sellest oma usalduse küsimuse," lisas Ilves.
"Olen pettunud, et nüüd – mil meil pole õigustuseks ei majanduskriisi ega mingeid muid erakorralisi asjaolusid – tuleb mul samu sõnu korrata," tõdes riigipea. "Kaitsen jätkuvalt põhimõtet, et opositsioonile peab jääma võimalus kasutada kõiki parlamentaarsele riigile kohaseid vahendeid enda seisukohtade tutvustamiseks ja kaitsmiseks. Valitsuserakondade soov muuta enda valimislubadused kiiresti seaduseks ei saa olla õigustuseks kärpida tuntavalt parlamentaarset debatti," lisas ta.
Presidendi otsus seadus välja kuulutada või jätta see välja kuulutamata saab Ilvese sõnul põhineda ainult sellel, kas seadus on põhiseadusega kooskõlas või mitte.
Valitsus otsustas siduda peretoetuste, tööturuteenuste ja -toetuste, sotsiaalmaksuseaduse ning tulumaksuseaduse eelnõude vastuvõtmine enne nende eelnõude teist lugemist usaldusküsimusega. Eelnevalt oli opositsioon esitanud eelnõudele üle 200 muudatusettepaneku ja ähvardanud rakendada nende hääletamisel venitamistaktikat, võttes iga hääletuse eel 10-minutilise vaheaja.