Maksuamet kavatseb OÜ-tamist ohjeldada avalikkuse teavitamisega
"OÜ-tamise puhul on tegu ühiskonnas levinud viisiga, kuidas toimetada. Tegutsesime sellega nii, et esmalt teavitasime avalikkust antud probleemist, kuna olukord ei tundunud meile seaduslik. Seejärel läksime mõningatel juhtudel konkreetsete maksuotsusteni ja riigikohtuni välja. Sellele järgnevalt tegime ise ettevõtete juures ja laiemalt meedias teavitustööd, et taolised riigikohtu otsused on olemas ning palusime ettevõtjatel asjad korda teha. Asusime ettevõtjaid nõustama selles osas, milliseid muutuseid me neilt ootasime," rääkis Laid PwC konverentsil.
Ta lisas, et eesmärgiks polnud OÜ-tajate karistamine, vaid teavitamine, et on olemas selged reeglid lubatud ja lubamatu kohta, kohtulahendini jõuti töösuhte varjamise puhul vaid kolme ettevõttega.
"Maksu- ja tolliameti ressursid on piiratud ning kõiki üksikuid juhtumeid me ettevõtete haaval lahenda ei saa. Kuid maksu- ja tolliameti hinnangul võiks mustrina töötada OÜ-tamise vastases võitluses kasutatud strateegia," ütles Laid.
Laidi sõnul pole töösuhte varjamine kadunud, kuid kindlasti on selle hulk vähenenud. "Maksu- ja tolliameti numbrid näitavad, et viimase kahe aasta jooksul on meil 635 uut palgamakse saajat ning tööjõumakse on kogutud juurde üle 5 miljoni euro," lisas ta.
"Selle mustriga soovime lahendada ka teisi suuremaid teemasid, näiteks kasumi varjatud jaotamise puhul," ütles Laid.
OÜ-tamine on näilik olukord ettevõtete vahelisest teenuse osutamisest, et vähendada või hoida kõrvale tööjõumaksude tasumisest.