09.04.2015 Neljapäev

Rahandusministril on maksuseaduste muutmiseks aega vähem kui kolm kuud

Uut rahandusministrit, Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) liiget Sven Sesterit ootab ees kolm töörohket kuud, sest koalitsioonileppe kulude katmiseks tehtavad maksutõusud tuleb vastu võtta vähemalt kuus kuud enne kehtima hakkamist ehk juuni lõpuks.

Sven Sester, rahandusminister
Sven Sester, rahandusminister Foto: PM

Sestri sõnul rahandusministrina maksumuudatusi läbi viia hirmutav ei ole. "Kui vaadata ka koalitsioonilepingut, siis iga teema mis selles on püstitatud ja tahetakse nelja aasta jooksul ellu viia, sellel on omad põhjused ja eeldatavalt positiivsed tagajärjed," ütles värske rahandusminister neljapäeval BNS-ile.

Koalitsioonileppe kulude pool, mille alla kuulub Sestri koduerakonna lubatud madalapalgaliste toetamine või maksuvaba tulu tõus puudutavad ainult riigieelarvet ja kuuekuulist perioodi ei vaja, kuid nende katteallikate leidmiseks tuleb maksuseadusi, mille tasumine jääb eraisikute või ettevõtete kanda, muuta juba juuni lõpuks.

Nii on tõenäoliselt kavas ennaktempos tõsta bensiini- ja diislikütuse aktsiisi. Peaminister on lubanud ligikaudu 10-protsendilist tõusu igaks aastaks. Diislikütuse aktsiis võib esimesel aastal tõusta isegi 14 protsenti. Ühes sellega tõuseb erimärgistusega kütuse aktsiis, mis on seotud diisli määraga. Selline võimalus teeb kütusemüüjate huvigrupi juba üsna murelikuks.

"Kui aktsiiside tõus tuleb tõesti selline nagu te kirjutasite, siis on see oluliselt suurem kui algul väljapakutud ja kui see tõesti on nii, siis oma lõunanaabritest lätlastest me oma kütuse hindadega spurdiks kaugele ette, mis tähendaks et pikamaa transport hakkab tõenäoliselt tankima Lätis. Samuti hakkavad Lätis tankima ilmselt ka piiriäärsed elanikud," ütles BNS-ile Eesti Õliühingu juhatuse liige Toomas Saks.

Hoolimata kiirest ajakavast lubab Sester leida aega ka ettevõtjatega läbi rääkida: "Prioriteet on dialoog ettevõtjatega. Olles ka ise rahanduskomisjoni esimehena töötanud erinevate maksuseadustega ma tundsin, et seda dialoogi valitsuse tasemel võis jääda natukene väheks. Kindlasti on oluline tihe partnerlussuhe nende organisatsioonidega, mida seadused otseselt puudutavad."

"Selle valitsuse eesmärk oma olemuses on erinevate tööjõumaksude langetamine ja lähtudes maksuneutraalsetest otsustest siis pigem tähelepanu pööramine tarbimisele, saastamisele ja pahedele. See on üldine hoiak, mis on välja kujunenud koalitsiooniläbirääkimiste laua taga. Nüansid ja täpsustused tulevad töö käigus, valitsuse tööplaanidest lähtuvalt," kordas rahandusminister koalitsiooni valimislubadusi.

Erinevalt kütusehindadest koalitsioon koheselt tubaka- ja alkoholiaktsiisi tõstmise kallale kohe minna ei saa, sest neid tõsteti eelmise valitsuse ajal mitme aasta jagu ette; sama käib maagaasi kohta. Ja nagu riigikohtu otsus saastetasude kohta näitas, ei ole kuigi tark mitu aastat ette kinnitatud tõuse muutma hakata. Väike lootus koalitsioonil siiski on tõsta veiniaktsiisi, sest selle kui katteallikana on koalitsiooni kinnitamisel kokku lepitud.

See-eest plaanitakse maagaasi aktsiisi ning tubaka- ja alkoholiaktsiiside tõusu üsna kiires tempos kohe kui varasemad seadused on lõpuni jõudnud ehk alates 2018. aastast. Vähemasti alkoholiaktsiisi tõus rõõmustab põhjanaabrit Soomet, neljapäeval vahendas sealne rahvusringhääling terviseekspertide rõõmu, et loodetavasti väheneb piiriülene alkoholikaubandus ja soomlaste tervisemured.

Koalitsioonilepingu alusel kavatseb uus valitsus langetada 2017. aastast sotsiaalmaksu määra 1 protsendipunkti võrra ja vähendada madala sissetulekuga inimeste otsest maksukoormust. Seda on kavas finantseerida suuresti kaudsete maksude tõusust, mis tähendab küttearvete ja autoga sõidu kallinemist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255