Statistikaamet loobub küsimustikest ja läheb üle algandmetele
"Statistikaamet soovib küsimustikest ja e-Statist loobuda, sest see tekitab tihtipeale segadust ning tahaksime minna üle algandmetele. Nendele andmetele, millest ettevõtted praegu küsimustikke täidavad ehk kaotada ära täiendav töökoormus. Loodame seda teha 2021. aastaks," ütles peadirektor Mart Mägi PwC konverentsil.
"Eesti keskmine kontsern täidab praegu aastas ligi 440 küsimustikku, see nõuab pooltteist inimest täistööajaga, et need üldse statistikaametile ära saata. Selline olukord peab lõppema, ning masin-masin liidestusega saaksime need asjad tehtud," lisas ta.
"Meil on kokkulepped erinevate tarkvaraarendajatega taksonoomiapõhiseks arendamiseks. Soovime riikliku taksonoomiat, mille abil saame kaardistada andmed erinevates raamatupidamise süsteemides. Selle tulemusel saadetakse andmed automaatselt iga kuu lõpus statistikaametile," rääkis Mägi.
"Me alustame projektiga Aruandlus 3.0 2018. aasta esimesest jaanuarist ning rakendame seda palga- ja tööjõukulude osas, selle järgnevad tulud-kulud ja peale seda tulevad varad ja kohustused. Projektiga loodame tervikuna lõpetada 2021. aastaks," lisas ta.
Statistikaamet loob koostöös maksu- ja tolliametiga projekti Aruandlus 3.0 raames ettevõtetele aruandeaasta andmete automaatse esitamise lahenduse.
Projekti eesmärk on vähendada ettevõtjate koormust andmete esitamisel maksu- ja tolliametile, statistikaametile ja Eesti Pangale. Esimeses järjekorras vähendatakse ettevõtjate koormust palga- ja tööjõuandmete esitamisel.
Statistikaamet on rahandusministeeriumi haldusalas olev Eesti riigiasutus, mis tegeleb riikliku statistika tootmisega.