Füüsilise isiku tulust tehtavad mahaarvamised on loetletud tulumaksuseaduse neljandas peatükis, paragrahvis 23. Riigikogu võttis vastavad seadusemuudatused vastu juunis: https://www.riigikogu.ee/pressiteated/muu-pressiteade-et/riigikogu-toetas-maksusoodustuste-kaotamist-ja-tulumaksumaara-tostmist/
15. veebruaril algab füüsiliste isikute tulude deklareerimine ja võrreldes eelmise aastaga selles valdkonnas muutusi ei ole. Küll aga peab arvestama, et füüsilise isiku tuludeklaratsioonis, mis esitatakse 2023. aasta kohta 2024. aasta veebruaris – mais, on veel õigus teha mitmeid mahaarvamisi mis edaspidi kaovad.
Viimast korda on õigus maksustatavast tulust maha arvata eluaseme laenu intresse, samuti on viimast korda on võimalik saada täiendavat maksuvabatulu kuni 17 aasta vanuse lapse kohta alates teisest lapsest ja abikaasadel on viimast korda võimalik oma kasutamata maksusoodustused üle kanda abikaasa tuludeklaratsioonile.
Küll aga säilib ka edaspidi õigus oma maksustatavast tulust maha arvata:
- koolituskulusid ja
- annetusi
kuni 1200 eurot, kuid mitte rohkem kui 50% ulatuses Eestis maksustatavast tulust (tulumaksuseadus (TuMS) § 282 lg 1).
Samuti jääb õigus oma maksustatavast tulust maha arvata täiendava kogumispensioni (III samba) sissemakseid, kuni 15% ulatuses maksustatavast tulust, kuid mitte rohkem kui 6000 eurot aastas.
Veel tasuks meeles pidada, et ka II sambasse on võimalik koguda selle pealt tulumaksu tasumata.
Alates jaanuarist 2024 ongi võimalik II sambaga liitunud isikutel soovi korral tõsta oma 2% kogumispensioni makse määra 4%-le või 6%-le. Selleks tuleb esitada vastav avaldus pensioniregistri pidajale või kontohaldurile (01.01.2024–30.11.2024) ning uus makse määr hakkab kehtima 1. jaanuarist 2025.