Eelnõu kohaselt alandatakse raamatute ja õppevahenditena kasutatavate töövihikute käibemaksumäära 9%-lt 5%-le. Muudatus ei hõlma neid töövihikuid, mida saab koolitatav koolitaja poolt, nt kooli poolt jagatavad töövihikud õpilastele. Sellised töövihikud on õpilase jaoks käibemaksuvabad.
Eelnõu esitajad toovad seletuskirjas välja, et raamatu käibemaksu langetamine võimaldab kirjastustel suurendada autoritasusid. Muudatuse jõustumisel jääb riigil saamata 1 miljon eurot aastas.
Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni algatatud sarnase sisuga eelnõu oli valitsuse 25. novembri 2010. a istungil, kus otsustati eelnõu mitte toetada.
Rahandusministeerium ei toeta eelnõu. Eesti maksupoliitika aluseks on maksusüsteemi lihtsus, mis muuhulgas väljendub erandite piiratud rakendamises. 2009. a muudeti käibemaksuseadust, millega tõsteti vähendatud käibemaksumäär 5%-lt 9%-le ning samas vähendati oluliselt käibemaksusoodustustega kaupade ja teenuste loetelu.
Maksusoodustuse vähendamine on suunatud maksumaksjate võrdse kohtlemise tagamisele, sest iga soodustus tuleb kaudselt teistel kinni maksta. Käibemaks on üldine tarbimismaks riigieelarve tulu saamiseks. Rahandusministeerium toob välja, et kuigi eelnõu algatajad on hinnanud maksulaekumise vähenemist 1 miljoni euro suuruseks aasta kohta, toob muudatus kaasa käibemaksu laekumise vähenemise 3 miljoni euro võrra aastas.