01.03.2021 Esmaspäev

Töö kaotanul pole plaani B

Eesti Töötukassa tellitud uuringust selgus, et kui inimene ei saaks oma praegusel erialal enam tööd teha, siis varuplaan on olemas vähestel.

Varuplaan on vähestel, kes töö peaks kaotama.
Varuplaan on vähestel, kes töö peaks kaotama. Foto: pixabay

Vaid 37 protsenti vastas jaatavalt küsimusele, et kui peaks kaduma praegusel erialal töö, siis kas on olemas teine eriala, millel töötada. Uue eriala õppimisele on mõelnud aga paljud, kokku üle 60 protsendi inimestest.

Kui töötukassa küsis, miks ei jõuta mõttest tegudeni, siis vanemad vastajad leidsid, et neil pole mõtet pingutada. Nooremate vastajate puhul tuli välja, et 45 protsenti ei õpi ajapuudusel, 35 protsenti pole leidnud endale sobivat eriala. 32 protsenti arvab, et õppimine on kallis ja nad kaotavad palgas, kui vahepeal kooli tagasi lähevad. Üks vastaja kirjutas, et tahaks väga õppida veel, aga ma ei näe, et seda oleks mul võimalik majanduslike põhjuste tõttu teostada.

Töötukassa toetab nii tööotsijate kui töötavate inimeste õpinguid kutse- ja kõrghariduses ning maksab paljudel juhtudel tasemeõppes osalemise toetust. Selle aasta alguses toetus tõusis, nii töötavad inimesed kui tööd otsivad inimesed saavad tööturul vajalikel erialadel õppimise eest nüüd kuus 292 eurot. Toetuse saamiseks tuleks aga juba praegu hakata sügise peale mõtlema.

Töötukassa teavituskampaania „Ära jää kooli hiljaks“ tuletab inimestele meelde, et just praegu on õige aeg hakata tegutsema, et sügiseks oleks teada, kuhu õppima minna ja nii ennast igal ajal tööturul konkurentsivõimelisena hoida.

Töötukassa oskuste arendamise ja karjääriteenuste osakonna juhataja Karin Andre ütles, et esimene september on lähemal kui tundub. „Mitmel varasemal aastal on töötukassa töötajad puutunud kokku sellega, et inimesed avastavad augustis, et võiks minna midagi uut õppima, aga et tea täpselt mida ja kuhu. Siis läheb kiireks ja õppimisplaanid lükkuvad taas aasta võrra edasi,“ märkis Andre.

Tema sõnul võiksid eelkõige mõelda õppimisele need inimesed, kel viimasest kooliskäimisest on möödas 15 aastat või veel rohkem. Loomulikult ka need, kes eriala pole omandanud ja põhikooli või gümnaasiumitunnistus on saadud vähemalt viis aastat tagasi.

Töötukassa toetab nende erialade ja ametite õppimist, kuhu on tulevikus vaja rohkem töötajaid ning kus juba praegu sobiva ettevalmistusega töötajaid napib. Erialade valik on lai, õppida saab üle Eesti ja nii eesti kui vene keeles,

selgitas Andre.

Toetatavate erialade valikuga saab tutvuda aadressil www.töötajaõpi.ee, kus saab broneerida ka aja karjäärinõustaja juurde. Karjäärinõustamiseks ei pea inimene ka kindlasti kohale tulema, nõustamine võib toimuda e-kanalites või telefoni teel. 

Kolme aasta jooksul on töötukassalt tasemeõppes osalemise toetust saanud umbes 3000 inimest, karjäärinõustamisel on käinud rohkem kui 48 000 töötavat inimest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255