Küll on erandlik, et ka näiteks IT- ja tehnoloogiaettevõtted on koondamas, mis viimase kriisi muretult ja kasvades üle elasid.
“Idufirmade kasv on olnud plahvatuslik, ettevõtete väärtused ja palgad kõrged, aga tihti pole firmad olnud kasumlikud,” selgitas Aas. “Nüüd ei voola investorite odavat raha peale, majandus on jahtumas ja konkurents klientide pärast kasvab. Lisaks on selles vallas ka tööturg olnud üle kuumenenud – inimesi vähe ja palgad kõrged ning töötut IT-meest oli keeruline leida.”
Eesti Panga andmetel võib raha kallinemine ja investorite vähenev isu riskiinvesteeringuid teha mõjutada ligi 15% info ja side valdkonna hõivest.
Kuigi mitmed tehnoloogiaettevõtted on töötajaid juba koondanud, siis juurdevärbajaid on hetkel siiski rohkem.
Tööstusest praegu koondatud 600 töötajat ei ole tööturgu Arto Aasa sõnul langusse viinud, sest nad moodustavad 0,1% tööturust.
Täna koondatud ei peaks ülemäära murelikud olema, sest ettevõtetel on tööd pakkuda ja head spetsialistid leiavad töö. Võibolla on ka selliseid ettevõtteid, mis on jahtumise tõttu rahulikumad, sest leiavad kergemini uusi töötajaid.
Tööjõupuudus on ettevõtjatele siiski süvenev mure, sest igal aastal langeb demograafiliste suundumuste tõttu tööturult välja 5000-6000 inimest, millele viitab ka värske tööandjate manifest. “Elanikkond vananeb, uusi töötajaid lisandub vähem ja välistöötajate reeglid on Eestis arenenud maailma ühed karmimad ehk surve tööturule püsib,” kommenteeris Aas.