Olukord tööturul on muutumas ärevaks ning peamiseks põhjuseks, miks oma töökoha kaotamise pärast muret tuntakse, on majanduse ebamäärased ajad, mis omakorda mõjutavad ka ettevõtteid, kus töötakse, Nii vastas 48 protsenti uuringus osalenutest.
Ajad on keerulised ning stressitekitavaid kahtlusi ja kõhklusi oma tuleviku ning iseenda osas tunnevad ligi 34 protsenti uuringule vastanud töötajatest. Pea veerand vastanutest mõistavad ning toovad välja, et ettevõttel, kus nad töötavad, on müük ja tulu vähenenud ja kulud suuremad, ning 19 protsenti töötajatest on näinud juba ka ettevõtete suurt kulude kärpimist.
Tööturul on tööotsijaid rohkem ning nad on aktiivsemad kui varem ja seda tõestab ka asjaolu, et 59 protsenti vastanutest on hakanud töö kaotamise hirmu tõttu uusi tööpakkumisi piiluma. Neljandik uuringule vastanutest on veel töötahet ja jõudu täis ning valmis leidma lisatöö põhitöö kõrvale, et enda kindlustunnet tuleviku ees suurendada.
“Kahju on sellest osast töötajatest, kes antud olukorras väljapääsu ei näe - pea 24 protsenti vastanud töötajatest on demotiveeritud, kuna eesolev aeg on täis teadmatust ja ebakindlust, ning vastanutest 20 protsendil on töötahe lausa kadunud," sõnas CV.ee turundusjuht Karla Oder.
Majanduslike raskuste tõttu on tööandjad sunnitud vastu võtma määravaid otsuseid, et ettevõtted nendel keerulistel aegadel elus püsiksid. See on ka 55 protsendiga peamine põhjus, miks on tööandjad pidanud inimesi lähiajal koondama ning seda ka eesolevatel aegadel uuesti tegema. Uuringule vastanud tööandjatest on 75 protsendil plaanis veel koondada üks kuni viis töötajat, 13 protsendil tööandjatest on plaani võtnud kuue kuni kümne töötaja koondamise. Kuus protsenti tööandjatest pole veel otsustanud oma koondamise plaane ning kolm protsenti plaanib koondada lausa rohkem 40 töötajat.
Ka tööandjatele ei jää märkamata töötajates tekkinud teatav hirm, kui ettevõttes on läbi viidud koondamisi. Suur osakaal ehk 58 protsenti uuringule vastanud tööandjatest näevad, et nende töötajad on segaduses ning pidevas ootusärevuses. Kartus koondamise ees tõmbab 31 protsendil alla motivatsiooni ja 27 protsendil kasvatab hirmu. Tööandjad on 20 protsendil täheldanud ka töökvaliteedi langust.
CV.ee kinnitusel näevad tööandjad palju vaeva, et hoida oma töötajaid endiselt motiveerituna ning üldist töökeskkonda parendada. Kõige olulisemaks peetakse tööandjate hulgas selget ja ausat sisekommunikatsiooni, sealhulgas täpse teabe edastamist koondamiste kohta. Selgelt joonistub uuringu vastustest välja ka tööandjate üksmeel, et tuleb läbi viia töötajatega üks ühele personaalseid vestlusi, kus arutada nende vajadusi ja mõista muresid. Samuti on tööandjad välja toonud ülekaalukalt, et nad on väga avatud oma töötajate tagasisidele ja igati valmis võtma arvesse nende ettepanekuid ja muresid.