TLSi § 45 lg 2 kohaselt peab tööandja maksma töötajale riigipühal töötamise eest kahekordset töötasu. Samas võimaldab seadus pooltel kokku leppida riigipühal töötamise hüvitamise tasulise vaba ajaga, st töötajale makstakse riigipühal töötatud tundide eest ühekordset tasu ning seejärel võimaldatakse tavapärasest tööajast vaba aeg, kuid tasustatakse seegi.
Pühad, mil tuleb töötamine täiendavalt tasustada, on loetletud pühade ja tähtpäevade seaduses. Viidatud seaduse § 4 lg 2 järgi kohaldatakse rahvuspüha (24. veebruar – iseseisvuspäev) suhtes teistes õigusaktides riigipühade kohta sätestatut. Rahvuspühal tehtav töö tuleb seega hüvitada samuti nagu riigipühal tehtav töö. Rahvuspüha ja riigipühad, mis on puhkepäevad ja töötamise korral täiendavalt hüvitatavad, on Eesti Vabariigi aastapäev (24. veebruar), uusaasta (1. jaanuar), suur reede, ülestõusmispühade 1. püha, kevadpüha (1. mai), nelipühade 1. püha, võidupüha (23. juuni), jaanipäev (24. juuni), taasiseseisvumispäev (20. august), jõululaupäev (24. detsember), esimene jõulupüha (25. detsember) ja teine jõulupüha (26. detsember).
Kui töötaja vahetus algab tavalisel tööpäeval ja lõpeb riigipühal või algab riigipühal ja lõpeb tavalisel tööpäeval, tuleb täiendavalt hüvitada riigipühal töötatud tunnid, ülejäänud töötunnid tasustatakse tavalises korras.
TLSi § 53 alusel peab tööandja uusaastale, Eesti Vabariigi aastapäevale, võidupühale ja jõululaupäevale eelnevat tööpäeva lühendama kolme tunni võrra.
Loetletud riigipühade eelsetel päevadel tööpäeva lühendamine on kohustuslik nii tavapärase kui ka summeeritud tööaja arvestuse korral. Tegu on imperatiivse õigus-normiga, mis erandeid ette ei näe. Isegi asjaolu, et tööandja tööprotsess on katkematu, ei anna alust jätta tööpäeva lühendamata. Töö katkematu protsess on tööandjale teada ja töö korraldamisel peab seda arvestama.
Kui tööpäev algab TLSi §-s 53 nimetatud riigipüha eelsel päeval ja lõppeb riigipühal, peab tööandja lühendama eelnevat tööpäeva ehk töötaja tuleb kolm tundi hiljem tööle. Kui tööandja ei lühenda seaduses nimetatud riigipühade eel tööpäeva ja töötaja töötab tavapärase tööpäeva, siis on kolm tundi vaadeldavad ületunnitööna, mis tuleb TLSi ületunnitöö hüvitamise sätete kohaselt hüvitada tasulise vaba ajaga või rahas. Töötajal on õigus keelduda vastaval riigipühaeelsel päeval kõnealuse kolme tunni töö tegemisest, kuid tal tuleb sellest tööandjat enne informeerida.
Allikas: tööinspektsioon