22.12.2015 Teisipäev

Uus seadus toob muudatusi toimkonna juhendites

Raamatupidamise Toimkond näeb oma missioonina raamatupidamise seaduse muudatuste kohmaka juriidilise teksti „tõlkimist“ juhendites raamatupidajatele arusaadavasse keelde.

Ago Vilu, Raamatupidamise Toimkonna esimees
Ago Vilu, Raamatupidamise Toimkonna esimees Foto: rup.ee

Euroopa Liidu direktiivist tulenevad ja 10. detsembril riigikogus vastu võetud raamatupidamise seaduse muudatused mõjutavad oluliselt meie aruandluse maastikku.

Väike- ja mikroettevõtjate (mis moodustavad ligi 99% kõigist Eesti ettevõtetest) aruanded muutuvad senisest märksa õhemaks. Kaovad ära rahavoogude ja omakapitali muutuste aruanded ning lisasid jääb märgatavalt vähemaks. Kui väikeettevõtjate lühendatud aruanne annab mööndustega siiski „aruande“ mõõdu välja, siis mikroettevõtjate käest nõutavat paari numbrit ei saa lugeda enamaks kui formaalsuse täitmiseks – sisulist informatsiooni need enam ei sisalda.

Kavandatavad muudatused

Uuendatud seadus põhjustab Raamatupidamise Toimkonna (edaspidi – toimkonna) juhendites mitmeid muudatusi. Esiteks tuleb juhendid viia kooskõlla asjaoluga, et aruannete koosseis ja lisades nõutava informatsiooni hulk hakkavad sõltuma ettevõtte suurusest.

Teiseks, seaduse tekst on kohati kirjutatud nii keeruliselt, et isegi toimkonna liikmetel on raske aru saada, mida on ühe või teise sättega täpselt mõeldud. Toimkond näeb oma missioonina uue seaduse kohmaka juriidilise teksti „tõlkimist“ juhendites raamatupidajatele arusaadavasse keelde.

Uuendatud seadusest tulenevalt muudab toimkond juhendeid RTJ 1, 2 ja 15. Muudetud juhendite eelnõud sätestavad kolm uut aruande tüüpi, milleks on:

  •  Täismahus aastaaruanne – koosneb bilansist, kasumiaruandest, rahavoogude aruandest, omakapitali muutuste aruandest ja RTJ 15.6-61 sätestatud lisadest (ehk sisuliselt tänane aastaaruanne). On kohustuslik keskmistele ja suurtele ettevõtjatele; vabatahtlikult võivad seda koostada väikesed ja mikroettevõtjad.
  •  Lühendatud väikeettevõtja aruanne – koosneb bilansist, kasumiaruandest ja RTJ 15.62 sätestatud lisadest. Seda võivad koostada väikesed ja mikroettevõtjad.
  •  Lühendatud mikroettevõtja aruanne – koosneb bilansist, kasumiaruandest ja RTJ 15.63 sätestatud lisadest. Seda võivad koostada mikroettevõtjad.

    Sellest, milliseid muudatusi toob kaasa uuendatud raamatupidamise seadus, saate pikemalt lugeda sel nädalal ilmunud Raamatupidamisuudised nr 8, 2015 paberajakirjast. Praegu on käimas ajakirja tellimiskampaania järgmiseks aastaks. Telli ajakiri 2016. aastaks ja saad jõulunumbri (kus on avaldatud ka ülaltoodud artikkel) tasuta. Need, kes ei ole jõudnud veel ajakirja tellida, saavad seda teha siit.