12.06.2015 Reede

Toetusstreigi teatamistähtaja pikenemine võib jõustuda sügisel

Riigikogu sotsiaalkomisjon esitas 15. juuni täiskogu istungile kollektiivse töötüli lahendamise seaduse muudatused, mis käsitlevadriikliku lepitaja ametisse nimetamist ja pikendavad toetusstreikidest etteteatamise tähtaega kolmelt päevalt viiele päevale; seaduse plaanib riigikogu vastu võtta sügisel.
Sotsiaalkomisjoni esimees Aivar Kokk
Sotsiaalkomisjoni esimees Aivar Kokk Foto: PM

"Riigikogu saab seaduse muudatused vastu võtta sügisel. Kui suvel peaks toetusstreike toimuma, siis tuleb lähtuda Riigikohtu otsusest, et selle etteteatamise tähtaeg oleks pikem kui kolm päeva," ütles sotsiaalkomisjoni esimees Aivar Kokk pressiteate vahendusel.

Toetusstreigist etteteatamise tähtaja osas nõustusid ametiühingute esindajad viie tööpäevase etteteatamistähtajaga. Ametiühingute keskliidu juht Peep Peterson on varem BNS-ile öelnud, et ametiühingud eelistaksid õigupoolest kokkuteatamisperioodi sätestamist mitte seaduse, vaid üleriikliku kollektiivleppega, kuid iseenesest on ametiühingud viiepäevase etteteatamistähtajaga nõus.

Seaduseelnõu seletuskirjast selgub, et ka tööandjad on sellise lahendusega nõus, isegi kui see on nende jaoks vaid osa laiemast kompromissist ja iseenesest näeksid tööandjad meelsasti, et toetusstreigid keelataks sootuks. "Eraldi võetuna on tööandjate keskliit toetusstreikide vastu juba olemuslikult," seisab seletuskirjas.

Seaduse eelnõus sätestatakse lisaks toetusstreikide etteteatamisele veel võimalus valida riiklik lepitaja riikliku konkursiga juhul, kui tööandjate ja ametiühingute keskliidud ei peaks omavahel kokkuleppele jõudma, ning paikkondliku lepitaja institutsiooni kaotamine.

Edaspidi, kui tööandjate ja ametiühingute keskliidud ei suuda tähtaegselt saavutada riikliku lepitaja kandidaadi suhtes mingil põhjusel kokkulepet, siis korraldab selleks konkursi sotsiaalkomisjon. Konkursi tulemuste hindamise komisjon on kolmeliikmeline, kuhu kuuluvad valdkonna eest vastutav minister, tööandjate ja ametiühingute keskliitude esindajad.

Vajadus seadusemuudatuseks tõusis pärast märtsis langetatud riigikohtu otsust, millega tunnistati õiguskantsleri taotlusel kehtetuks varasem toetusstreikidest etteteatamise periood, sest see riivavat ettevõtlusvabadust.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255