26.08.2015 Kolmapäev

Tallinna Sadama juhid peeti altkäemaksu kahtlusega kinni

Kaitsepolitseiameti töötajad pidasid kolmapäeval altkäemaksu võtmises kahtlustatavatena kinni AS-i Tallinna Sadam juhatuse esimehe Ain Kaljuranna ja juhatuse liikme Allan Kiili.
Ain Kaljurand, Tallinna Sadam juhatuse esimees
Ain Kaljurand, Tallinna Sadam juhatuse esimees Foto: PM

Mõlemat meest kahtlustatakse suures ulatuses altkäemaksu võtmises mitme aasta jooksul. "Enne esmaste menetlustoimingute tegemist ei ole võimalik täpsustada kahtlustuse sisu ja altkäemaksuks saadud summa suurust," märkis riigiprokuratuur BNS-ile.

Ühtlasi teostab kaitsepolitsei kolmapäeva keskpäeval nii Tallinna Sadama ruumides kui ka kahtlusaluste elukohtades läbiotsimisi. Samuti toimuvad läbiotsimised mitmes teises kohas.

Altkäemaksu andmises kahtlustatavana on kinni peetud kolm inimest ning sellele kaasaaitamises veel kolm inimest. Ükski ettevõte praeguse seisuga kahtlustust saanud ei ole, lisas riigiprokuratuur.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi kaitsepolitseiamet ja juhib riigiprokuratuur.

Kui riigiprokuratuur kinnitas kolmapäeval, et suures ulatuses altkäemaksu võtmine toimus kahtlustuse järgi mitme aasta vältel, siis BNS-i andmetel ulatuvad episoodid, mis on uurimise all, koguni aastasse 2009.

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal katkestab AS-i Tallinna Sadam juhatuse esimehe Ain Kaljuranna ja juhatuse liikme Allan Kiili altkäemaksu võtmises kahtlustatavana kinnipidamise tõttu puhkuse.

Michali sõnul on Tallinna Sadama juhatuse vahetus ainuke viis, kuidas tagada ettevõtte juhtimisvõimekus; hetkel jätkab ettevõtte juhatuses senine finantsjuht Marko Raid.

"Ma eeldan, et juhid on nii palju küll aumehed, et lahkuvad ja kui ei, siis ma eeldan, et nõukogu teeb nad vabaks, vähemalt kuni ... Sellises olukorras ei ole neil tegelikult võimet tagada suurte hangete realiseerumist, kui selline kahtlus on üleval. Ma ei näe teist võimalust," ütles Michal BNS-ile.

"Loomulikult juhatuse vahetus seal tuleb. Inimesed ei ole süüdi enne kui kohus nii otsustab loomulikult, aga sellises olukorras suurte hangete ajal mina ei näe küll võimalust, et nad saaksid jätkata," ütles Michal.

"Finatsjuht täidab nüüd edasi juhatuse liikme rolli, homme on nõukogu koosolek ka tegelikult, kes selle paika peaks panema. Eks me veel arutame, kas finantsjuht jääb üksi juhatuse liikmeks, kas ta saab hakkama või otsime kohe kellegi juurde. Ettevõtte juhtimiseta ei jää," kinnitas minister.

Michali sõnul on uurimine tegelikult kestnud pikemat aega. "Mulle on ametisse astumisest saadik teada, et see uurimine käib, ministeeriumile sama moodi. Me oleme teinud seda, mida me saame teha koostöös kaitsepolitseiga ja riigiprokuratuuriga, et jälgida, et riigi jaoks olulised hanked ja nende tulemused oleksid ikkagi tagatud, sadama juhtimisvõimekus oleks tagatud kui see päev nüüd kätte jõuab, mis on nüüd kätte jõudnud," rääkis ta.

"Aga uurimist me ei ole saanud varem ohtu seada, nii et me oleme üsna piiratult saanud toimetada," lisas minister.

"Selleks me olemegi valmistunud, ja rääkinud täna hommikulgi üle ka sadama nõukogu esimehega, et sadama juhtimisvõimekus oleks tagatud, et suured hanked, mis sadam on võitnud, nad suudaksid ära teenindada. Et nii sadama poolt oleks see kindlustunne olemas, kui ka partneritel oleks see kindlustunne olemas, et me saaksime kinnitada ka väljapoole, et omanikul on huvi olemas, et riigil on huvi olemas selle hanke vastu ja ka ettevõttel on võimekus see hange realiseerida."

"See, et ettevõtte sees on ettevõtte juhid teinud midagi sellist, mis ei olnud teada ettevõtte nõukogule ja võib-olla väljastpoolt vaatajatele, et sea seda [parvlaeva] hanget loodetavasti ohtu," sõnas minister.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255