Reede, 13 Mai 2016 11:19

Kes peab allkirjastama majandusaasta aruande?

Hinda seda artiklit
(2 hinnangut)
BDO Eesti vandeaudiitorid Ree Teinberg ja Liina Oolup
BDO Eesti vandeaudiitorid Ree Teinberg ja Liina Oolup Fotod: Gert Kelu

Majandusaasta aruande allkirjastamine on allkirjastamise hetkel esindusõigust omavate juhatuse liikmete pädevuses, kirjutavad BDO Eesti vandeaudiitorid Ree Teinberg ja Liina Oolup.

Kui juhatuse liikmed äriühingus, sihtasutuses või mittetulundusühingus aasta jooksul vahetuvad, siis allkirjastab aruande siiski selle koostamise ajal ametis olev juhatus.  Raamatupidamise seaduse § 25 lõikele 3 järgi peab majandusaasta aruande allkirjastamata vähemalt üks raamatupidamiskohustuslase tegevjuhtkonna liige või füüsilisest isikust ettevõtja.

Äriseadustiku § 181 ja § 307 sätestatud esindusõiguse kohaselt võib osaühingu ja aktsiaseltsi majandusaasta aruande allkirjastada iga juhatuse liige üksi, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud, et juhatuse liikmed esindavad ühingut mitmekesi või ühiselt.

Tänavu 1. veebruaril jõustunud sihtasutuste seaduse ning mittetulundusühingu seaduse muudatusega tunnistati kehtetuks nõue sihtasutuste ja mittetulundusühingute puhul, mille kohaselt pidid seni sihtasutuste ja mittetulundusühingute kinnitatud majandusaasta aruandele kirjutama alla kõik juhatuse liikmed. Alates veebruarist tuleb erisuseta (tavapärane esindusõigus) MTÜ või SA puhul aruanne allkirjastada vähemalt ühe juhatuse liikme poolt.

Vaata ka http://www.rik.ee/et/ettevotjaportaal/majandusaasta-aruanne

Peale majandusaasta aruande allkirjastamist tegevjuhtkonna poolt esitatakse see audiitorile (juhul kui audiitorkontrolli vajadus eksisteerib). Tegevjuhtkond esitab majandusaasta aruande kasumi jaotamise ettepaneku ja audiitori arvamuse kõrgema juhtorgani liikmetele (näiteks äriühingu puhul nõukogule), kui selline organ on olemas.

Seejärel esitatakse majandusaasta aruanne omanikele, kes selle kinnitavad ning võtavad vastu kasumi jaotamise otsuse. Mittetulundusühingu ja sihtasutuse puhul kinnitab aruande nõukogu.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Audiitor ja maksunõunik vastavad lugejate küsimustele

Audiitor ja maksunõunik vastavad lugejate maksunduse, raamatupidamise ja auditiga seotud küsimustele

Rubriigi Maksud ja raamatupidamine viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid maksude ja raamatupidamise teemal

 • Liit: langetama peaks nii lahja kui ka kange alkoholi aktsiisimäärasid
  Veini ja kange alkoholi müüjaid koondav Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liit (ATML) on seisukohal, et aktsiisipoliitika peaks järgneval neljal aastal toetuma maksurahule ning seejuures tuleks proportsionaalselt langetada nii lahja kui ka kange alkoholi aktsiisimäärasid.
 • Internetiäri müügitulu arvestus
  Internetiäri müügitulu arvestus Internetikaubanduse üha laiema levikuga kaasneb ka vajadus üle vaadata, mida tuleb silmas pidada veebipõhise äri tulude-kulude kajastamisel raamatupidamises. Sellest teemegi praktilistel näidetel põhineva kokkuvõtte.
 • Sisendkäibemaksu mahaarvamise probleemid
  Sisendkäibemaksu mahaarvamise probleemid Sisendkäibemaksu mahaarvamine on üks keerulisemaid käibemaksu teemasid, sest siin on palju nüansse ja probleeme, mida käibemaksuseadus (edaspidi – KMS) ei selgita ja mille üksikasju aeg-ajalt selgitavad riigikohtu lahendid.
 • MTA kontrollis ümbrikupalga maksmist Raplamaa ettevõtetes
  Maksu- ja tolliameti (MTA) töötajad külastasid oktoobris Raplamaa ehitusobjekte, metsandus- ja toitlustusettevõtteid, et tuvastada ümbrikupalga maksmist. Kontrollitud 45 ettevõttest on ümbrikupalga kahtlusega kaheksa.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes