Kolmapäev, 23 August 2017 11:09

Ministeerium on valmis haigekassa reservide kasutamise seadustama

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Õiguskantsleri hinnangul on haigekassa ja töötukassa reservide kasutamine riigi jooksvate kulutuste katmiseks haigekassa seaduse ja töötuskindlustuse seadusega vastuolus
Õiguskantsleri hinnangul on haigekassa ja töötukassa reservide kasutamine riigi jooksvate kulutuste katmiseks haigekassa seaduse ja töötuskindlustuse seadusega vastuolus pixabay.com
Rahandusministeerium on valmis õigusselguse nimel muutma haigekassa ja töötukassa tegevust reguleerivaid seadusi, et lõpetada vastuolu nende reservide kasutamises, millele juhtis tähelepanu õiguskantsler Ülle Madise.

"Hindame õiguskantsleri kaalutletud ja tasakaalukat arvamust. Selle järgi ei riku praegusel viisil töötukassa ja haigekassa raha hoidmine riigikassas kehtivat õigust," ütles rahandusministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik Ott Heinapuu BNS-ile.

"Riigikontrolli soovitustest lähtuvalt muudeti hiljuti riigieelarve seaduse sõnastust, et seaduse mõte oleks ühemõtteliselt ja selgelt arusaadav. Kui see on vajalik, võib täpsustada ka haigekassa seaduse ja töötukassa seaduse sõnastust," lisas ta.

Haigekassa ja töötukassa rahavoo konsolideeritud juhtimine riigikassas annab Heinapuu sõnul meile olulist säästu ja jätab ära tarbetuid kulusid. "Riigikassa maksab haigekassale ja töötukassale nende hoiuste eest intressi ja tagab, et haigekassa ja töötukassa saavad vajadusel oma raha kohe kasutusele võtta," rääkis nõunik.

"Ka õiguskantsler tõdeb, et haigekassa ja töötukassa saavad oma väljamakseid takistusteta teha. Võime tõdeda, et praegu pole vajadust kehtivat korda sisuliselt muuta," märkis Heinapuu.

Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul on haigekassa ja töötukassa reservide kasutamine riigi jooksvate kulutuste katmiseks haigekassa seaduse ja töötuskindlustuse seadusega vastuolus ja see vastuolu tuleks likvideerida.

"Eesti haigekassa ja Eesti töötukassa jaoks vastavalt sotsiaalmaksust ja töötuskindlustuse maksest kogutud ning hetkel kasutuseta seisva raha kasutamine riigi jooksvate kulude katteks võib olla põhimõtteliselt võimalik ja mõistlik. Sel juhul ei ole vaja riigil võtta laenu ega tasuda laenult intresse. Kui riigikogu soovib lubada sellist rahakasutust, tuleb see seadustega selgelt ette näha. Praegu on seadused omavahel vastuolus," ütles Madise.

Praegune süsteem on olnud kasutusel 2011. aastast, kui riigikogu otsustas valitsussektori rahavoo tõhusamaks juhtimiseks liita haigekassa ja töötukassa pangakontod riigi kui kontserni pangakontode ühtsesse süsteemi, kus rahandusministeerium juhib rahavoogu ühtsete põhimõtete alusel.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Õigus viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid tööturu ja tööõiguse teemal

 • „See ei ole telefonijutt…”. Jälitustoimingutest teadasaamisest
  „See ei ole telefonijutt…”. Jälitustoimingutest teadasaamisest Kriminaalmenetluses töödeldakse jälitustoimingute tegemisel isiku kohta käivaid andmeid varjatult ning isik ei ole seega teadlik, milliseid tema kohta käivaid andmeid kogutakse ja millises ulatuses. Nii on oluline roll jälitustoimingutega kogutud andmetest teavitamisel, mis on eelduseks sellele, et isik saaks oma teisi seadusest tulenevaid õigusi maksma panna.
 • Neli tähelepanekut seoses OEG ülevõtmispakkumise kavatsusega
  Neli tähelepanekut seoses OEG ülevõtmispakkumise kavatsusega Eestis ei ole päris mitu aastat toimunud suuremahulist börsiettevõtte omandamist. Kui Järvevana välja jätta (2014), on viimased näited pärit eelmisest aastakümnest – Norma (2010), Eesti Telekom (2009), Saku Õlletehas (2008) jne. Samuti arvestades OEG tähendust börsile ja väikeaktsionäridele (OEG-l on üle 5 000 väikeaktsionäri), on loomulik, et uudis OEG ülevõtmispakkumise kavatsusest on tekitanud elavat vastukaja.
 • 1Partner: Kinnisvaramaaklerite tegevus tuleb seadusega reguleerida
  Kinnisvarabüroo 1Partner Kinnisvara konsultant Margus Suurmann hoiatab kinnisvaraturul libamaaklerite eest ning peab vajalikuks kinnisvaramaaklerite tegevuse seadusega reguleerimist.
 • ICO korraldajatele kohalduvad regulatsioonid
  ICO korraldajatele kohalduvad regulatsioonid Finantsinspektsioon selgitab, millised regulatsioonid kohalduvad krüptoraha kaevandamisele, virtuaalvääringute vahetamisele, rahakotiteenuse kasutamisele ja token’ite (avalikule) pakkumisele.
 • Kolm soovitust, kuidas vältida sümboolse hinnaga tehingu tagasivõidetavaks osutumist
  Kolm soovitust, kuidas vältida sümboolse hinnaga tehingu tagasivõidetavaks osutumist Kui pankrotihalduril või kohtutäituril ei ole enam võlgniku vara nõuete rahuldamiseks võtta, pöörduvad pilgud võlgniku varasemate tehingute poole – ega mõni vara ei ole liialt odavalt võõrandatud, et see nüüd tagasi võita ja tagasi saadud vara arvelt võlgniku kohustusi täita. Kuigi see võib olla soovitud tagajärg võlausaldajatele, ei ole see enamasti midagi, mida sooviksid tagasivõidetava tehingu osapooled.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes