Esmaspäev, 10 Aprill 2017 15:31

Riigikohus hakkab arutama Gildi investorite nõude kohtukõlblikkust

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)

Riigikohus hakkab arutama, kas Gildi investorite nõue finantsinspektsiooni vastu on kohtukõlblik, varasemad kaks kohtuastet on selle osas investoritele õiguse andnud.

Tallinna halduskohus jättis mullu 21. novembri määrusega rahuldamata finantsinspektsiooni taotluse investorite kaebuste läbi vaatamata jätmiseks. Sellele määrusele esitas inspektsioon määruskaebuse, mida ringkonnakohus aga ei rahuldanud, kuid täpsustas veidi selle sõnastust. "Jätta rahuldamata finantsinspektsiooni taotlus kaebuse läbi vaatamata jätmiseks ja taotlus kaebetähtaja rikkumise tõttu menetluse lõpetamiseks," märkis ringkonnakohus.

Ringkonnakohtu määruse peale esitas inspektsioon määruskaebuse riigikohtusse, mis võttiski selle esmaspäeval menetlusse.

"See on keeruline teema, mida pole varem Eestis kohtus lahatud, ning raske on öelda, kellele võiks siin õigus jääda. See [edu varasemates kohtuastmetes] pole mingi seljavõit, jutt käib selle üle, kas tegu on üldse asjaga, mille üle kohus võiks vaielda," ütles üks investoritest Maido Kiviorg BNS-ile.

Kohtuvaidlus pole veel jõudnud vormilistelt sisuliste küsimusteni ja võib seetõttu Kiviorgi hinnangul kesta kaua.

Investeerimiskelmuses süüdi mõistetud investeerimisfondi Gild Financial Advisory Services raha investeerinud üheksa investorit üritavad enam kui 10 miljonit eurot kaotatud raha tagasi saada riigilt ja hagevad selleks finantsinspektsiooni.

Maria Mägi advokaadibüroo esitas eelmise aasta alguses üheksa kliendi nimel, kelle hulgas on Hans Luik, Marcel Vichmann, Olari Taal ja Maido Kiviorg, taotluse Tallinna halduskohtusse. Investoreid esindab vandeadvokaat Indrek Kukk, kelle hinnangul oleks pidanud finantsinspektsioon teostama järelvalvet Gildi suhtes ja takistama emissiooni toimumist ning emissiooni järgselt teostama järelvalet.

Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler ütles mullu märtsis, et asjaosalised küsisid inspektsioonilt kahjutasu varem kohtuväliselt, kuid neile öeldi veebruari keskel ära. "Finantsinspektsioon ei ole seaduse kohaselt vastutav taotluses nimetatud kahjude eest. Samuti on oluline osundada, et nõuded on aegunud," rääkis Kessler.

Kaebuse finantsinspektsiooni vastu esitasid Olari Taal, Hülvi Taal, Marcel Vichmann, Hans Luik, Enn Veskimägi, Kristjan Thor Vähi, Marek Pärtel, Maido Kiviorg, Taavo Tallo, Aivo Kuldmäe, Aivar Korela, Enn Vilgo, Viljo Laul ja Ants Mailend. Tegemist oleks esimese korraga, kui keegi nõuab kohtus riigilt, et see hüvitaks tegevusetusega tekitatud kahju.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Õigus viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid tööturu ja tööõiguse teemal

 • Õiguskantsler: matusetoetuse regulatsioon vajab täpsustamist
  Õiguskantsler pöördus riigikogu sotsiaalkomisjoni poole seoses segadusega, mis puudutab matusetoetuse maksmist, märkides, et regulatsioon vajab täpsustamist.
 • Ehitada saab ka tüütu planeerimismenetluseta?
  Ehitada saab ka tüütu planeerimismenetluseta? Üldreeglina on vähemalt linnades suuremateks ehituslikeks ümberkujunduseks tarvis läbi viia detailplaneeringu menetlus. Ehkki tihti aeganõudev, võimaldab see siiski avalikkust ja huvitatud isikuid, eelkõige naabruskonda kaasata ning vähemalt põhjendatud määras ka nende muresid ja ettepanekuid arvestada. Detailplaneering on aluseks hiljem ehitusprojekti koostamiseks ja –loa taotlemiseks.
 • Riigid võivad keelata sõidujagamisteenuse ilma komisjoni teavitamata
  Euroopa Kohtu otsuse kohaselt võivad liikmesriigid keelata sõidujagamisplatvormide nagu Uber tegevust ilma eelnevalt Euroopa Komisjoni teavitamata.
 • Väärtpaberiturg elavneb
  Väärtpaberiturg elavneb Aktsiaseltsi aktsiate või osaühingu osade registreerimine Eesti väärtpaberite registris annab suurema õiguskindluse ja paindlikkuse aktsiate või osadega tehingute tegemiseks. Eelmise aasta lõpust alates on võimalik aktsiaseltsi aktsiad kindlatel tingimustel registreerida ka mõne teise riigi registripidaja juures.
 • Kütt peab toitjakaotuspensioni praegust süsteemi ebaõiglaseks
  Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt peab ebaõigeks, et töövõimetoetust saav alaealine või õppiv noor jääb vanema surma korral ilma toitjakaotuspensionist.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes