24.03.2016 Neljapäev

Riigikohus: parkla võib trahvi kättesaamiseks sõiduki teisaldada

Riigikohus otsustas kolmapäeval, et parklaoperaatoril on õigus parkimistasu korduvalt maksmata jätnud isiku sõiduki leppetrahvide kättesaamiseks teisaldada.

Europark teisaldas sõiduki parklast ja paigaldas sellele rattatõkise
Europark teisaldas sõiduki parklast ja paigaldas sellele rattatõkise Foto: PM

Riigkohus jättis kolmapäeval rahuldamata OK Incure OÜ kaebuse, milles ettevõtte leidis, et parkimislepingu saab sõlmida üksnes sõiduki juhiga ja kuna ettevõtte esindaja tol päeval oma sõidukit Europargi parklas ei parkinud ja ei suutnud sisejuurdluse tulemusel ka tuvastada, kes sõidukit tol päeval kasutas, siis ei vastuta OK Incure ka lepingu rikkumise eest ega pea leppetrahvi tasuma.

Europark Estonia teisaldas mullu 31. jaanuaril Sakala 14b asuvas parklas OK Incure'ile kuuluva sõiduauto Rävala 5 asuvasse parkimismajja, kus sõiduk paigutati kinnisele alale ja takistati selle kasutamine rattatõkisega.

OK Incure'i kaebuse kohaselt keeldus parkimisfirma autot tagastamast ega selgitanud, millistel õiguslikel alustel autot kinni peetakse. Küll aga nõudis parkimisfirma auto tagastamiseks 30 eurot leppetrahvi ja 105 eurot teisaldamiskulude katteks.

Europark vaidles kaebusele vastu, kuna parkla sissesõidu juurde on paigaldatud infotahvel, mis sisaldab tüüptingimusi sõiduki parkimiseks. Kui OK Incure oma auto parklasse parkis, väljendas ta parkimisfirma hinnangul sellega selget tahet parkimislepingu sõlmimiseks. Lepingus oli omakorda tingimus leppetrahvi ja sõiduki teisaldamiskulude tasumise kohta, mida parkimisfirma ka rakendas, kuna OK Incure ei tasunud parkimise eest.

Parkimisfirma märkis ka, et OK Incure oli oma sõidukit korduvalt ettevõtte parklates parkinud ja jätnud selle eest pidevalt tasumata, kokku on ettevõte parkimisfirma sõnul jätnud leppetrahvi tasumata kuuel korral.

Kuigi esimese astme kohus rahuldas OK Incure'i kaebuse ja leidis, et ettevõttele tuleb sõiduk tagastada, tegi ringkonnakohus otsuse ümber ja samale seisukohale jäi ka riigikohus.

Ringkonnakohus aga leidis, et parkimisfirmal on keeruline tõendada auto tegelikku kasutajat, eriti juhul kui ettevõte teda sealjuures aita ning sellisel juhul jääb kohustus auto kasutaja ja parkija tõendamiseks OK Incure'i enda kanda.

"Kuivõrd juriidilise isiku teovõime realiseerub tema esindusorgani liikmete kaudu, siis kuni sõiduki juht on tuvastamata, tuleb eeldada, et sõidukit kasutas ja parkis OK Incur'i seaduslik esindaja," märkis kohus.

Ka saab kohtu hinnangul infotahvel olla lepingu sõlmimise pakkumiseks. Pooled ei vaidlustanud kohtus parkla infotahvlite nähtavust ega neil märgitud parkimistingimusi, samuti seda, et parkimisleping sõlmiti.

Kohus märkis veel, et OK Incure on sõidukit korduvalt tasuta parkinud ega näidanud üles soovi tekkinud kohustusi täita, vahendas BNS. "Teisaldamine on äärmuslik õiguskaitsevahend, kuid praegustel asjaoludel kohane," seisab otsuses.

Otsuse kohaselt on OK Incure'i kui sõiduki omaniku kohustus järgida liiklusseaduses sõidukiomanikule sätestatud kohustusi, mille järgi peavad sõiduki omanik ja vastutav kasutaja tagama talle kuuluva või tema valduses oleva sõiduki õige kasutamise, tehnilise korrasoleku ja nõuetekohase hoidmise. Juhul kui mootorsõiduki omanik annab mootorsõiduki kasutada teisele isikule, peab ta mootorsõiduki kasutamise ajal ja teise isiku poolt mootorsõiduki kasutamise lõppemisest arvates kuue kuu jooksul säilitama ning vajadusel selle kohta kohtule ka andmeid esitama.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255