Lühiajalise töötamise ja elamisloaga töötamise puhul on ette nähtud, et välismaalasele tuleb maksta Eesti aasta keskmist brutotöötasu.
Kehtiva välismaalaste seaduse kohaselt tuleb väljastpoolt Euroopa Liidu liikmesriiki pärit töötajale maksta 1,24-kordset Eesti keskmist brutopalka. „Alates 17. jaanuarist 2017 selline kohustus kaob ning palganõue asendub Eesti aasta keskmise brutopalga maksmise kohustusega. Kaubanduskoja hinnangul olnuks veelgi õiglasem siduda palganõue valdkonna keskmise brutotasuga, mis ühtlustaks töötasusid ka sektoripõhiselt, kuid see ettepanek ei leidnud riigikogus vajalikku toetust. Sellele vaatamata on ka jõustuv muudatus samm õiges suunas, vähendades senist ebavõrdsust välismaiste ning Eesti töötajate tasustamisel,“ kommenteeris kaubandus-tööstuskoda seadust oma kodulehel.
Teadlastel, õppejõududel ja tippspetsialistidel on lubatud lühiajaliselt töötada kogu seadusliku viibimisaja kestuse jooksul. Võimaldamaks ajutiselt Eestis viibivatel välismaalastel kasutada lühiajaliseks töötamiseks ettenähtud perioodi täies ulatuses, võimaldatakse anda pikaajalist viisat kuni üheaastase viibimisajaga senise kuuekuulise viibimisaja asemel, teatas riigikogu pressiteenistus.
Hooajadirektiivist tulenevalt sätestatakse seaduses hooajatöötaja mõiste ning hooajatöötajate lühiajalise Eestis töötamise tingimused. Näiteks peab lühiajalise töötamise registreerimisel hooajatöötajana esitama töölepingu ning tagatud peab olema töölise nõuetekohane majutus Eestis.
Luuakse uus alaliik elamisloaga töötamiseks, mis on „tähtajaline elamisluba ettevõtjasiseseks üleviimiseks“. Nimetatud elamisluba saavad taotleda ettevõtjasiseselt üleviidud juhtivtöötajad, spetsialistid ja kõrgharidusega praktikandid.
Üleviimise maksimaalne tähtaeg on kolm aastat juhtivtöötajatele ja spetsialistidele ning kuni üks aasta kõrgharidusega praktikantidele. Samuti võimaldatakse teise liikmesriigi üleviidud töötaja elamisloaga Eestis töötada ning sätestatakse tähtajalise elamisloa ettevõtjasiseseks üleviimiseks andmise taotlemise tingimused. Näiteks peab ettevõtjasiseselt üleviidud töötajal väljaspool Euroopa Liidu liikmesriiki paikneva äriühinguga olema sõlmitud tööleping.
Seadus jõustub 2017. aasta 17. jaanuaril.