Euroopa Liidu rahandusministrid arutasid teisipäeval Brüsselis, kuidas suurendada kaitsekulutuste paindlikkust eelarvereeglites, et tagada kiirem reageerimine julgeolekuvajadustele.
Jürgen Ligi rõhutas, et rahanduslik jätkusuutlikkus on osa julgeolekust.Foto: RUP
Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku kasutada eelarvereeglites riiklikku vabastusklauslit, et võimaldada riikidel suurem kaitsekulude kasv ilma puudujääginõudeid rikkumata. Ministrid rõhutasid, et kaitsevõime tugevdamine on Euroopa ja Eesti strateegiline prioriteet, ning toetasid paindlikkuse lisamist eelarvepoliitikasse.
Paindlikumad reeglid on kõigi soov
„Nüüd, kus USA keskendub lääne liitlassuhete asemel suhetele Venemaaga, ei saa Euroopas enam kaitsekulutuste suurendamise vajaduses kahelda. Paindlikumad reeglid on kõigi soov. Samas on see olukord meeldetuletus, et rahanduslik jätkusuutlikkus on osa julgeolekust ning eranditele ei saa riigikaitset rajada püsivalt,“ ütles rahandusminister Jürgen Ligi.
Kuigi lisapaindlikkus on ajutine meede, peaks kaitsekulude planeerimine olema pikemas plaanis osa tavapärasest eelarveprotsessist, et tagada selle rahastamise jätkusuutlikkus.
Euroopa ettevõtete konkurentsivõime
Teine oluline aruteluteema oli Euroopa ettevõtete konkurentsivõime, sealhulgas aruandluse lihtsustamine. 26. veebruaril esitas Euroopa Komisjon selleks ettepanekute paketi, mis muu hulgas hõlmab kestlikkuse aruandluskohustuse edasilükkamist.
„Aruandluse lihtsustamises valitseb üksmeel ning sellega tegeletakse nii Euroopa kui ka Eesti tasandil. Kestlikkusaruandluse edasilükkamine annab aega, et paremini läbi mõelda, kellele ja millises mahus aruandluskohustus kehtima peaks ning kuidas seda teha võimalikult väikse halduskoormusega,“ märkis rahandusminister.
Ta rõhutas, et kuigi eesmärk on lihtsustamine, ei tähenda see loobumist keskkonnahoiu, vastutustundlikkuse ega ausa konkurentsi põhimõtetest.
Komisjoni ettepaneku kohaselt väheneb Eestis aruandluskohustusega ettevõtete arv hinnanguliselt 30–40 ettevõtteni, kuid oluline on tagada, et need, kes on juba investeerinud aega ja ressursse kestlikkusaruandlusse, ei jääks ebasoodsasse olukorda.
Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
MRPeasy on lihtsasti kasutatav ERP/MRP tarkvara väiketootjatele ja hulgikauplejatele (10-200 töötajat). Müük, ostud, ladu, tootmine, raamatupidamine – kõik ühes kohas!
Lahendab kompleksselt juhtimise arvestuse ja operatiivse arvestuse ülesanded, analüüsi- ning planeerimisülesanded, automatiseerib kaubandus-, finants- ja laooperatsioone.
ERP programmi Monitor tootmisettevõtetele. Monitor sobib kõige rohkem ettevõtetele, kes vajavad täielikku ERP süsteemi, mis sisaldab kõiki tööstusettevõttele vajalikke mooduleid.
TAAVI Majandustarkvara on Eesti turul olnud juba üle 20 aasta, mille jooksul on kasutajate arv kasvanud üle 1500. Tarkvara on mõeldud igasuguses suuruses ettevõtetele.
KMD INF ja firmaautode käibemaks majandustarkvaras TAAVI Finants. Taavi Tarkvara on alati kaasas käinud pidevalt muutuva seadusandlusega ning viinud oma programmidesse sisse kõik muudatused.
Taavi Tarkvara on käinud kaasas kõigi viimaste aastate uuendustega palgaarvestuses ja suudab automaatselt hallata kogu töötasude arvestamise keerulist valdkonda.
Suno365 on mugav teenus, mis on kiirelt kasutusele võetav, alati ajakohane ning kergelt ühenduv ka kolmandate osapoolte lahendusega. Hea valik nii tänasesse päeva, kui tulevikku.
Excellent pakub spetsiaalselt Eesti turu jaoks kohandatud Books 8 ja Standard ERP pilvepõhiseid äritarkvara lahendusi, mis pärinevad HansaWorldi tooteperekonnast ja pakuvad sobiva lahenduse nii raamatupidamiseks kui ka müügi- ja laohalduseks.
NOOMi puhul on tegemist keskse tarkvaralahendusega, mis sobib hästi iga suurusega ettevõttele. NOOMi eeliseks on selle väga kõrge paindlikkustase, funktsionaalsuste rohkus ning kodumaine klienditugi.
Juba 25 aastat Eesti turul tegutsenud Unifiedpost (varem Fitek) pakub e-arve ja makseteenuseid nii väikestele kui suurtele ettevõtetele kui ka avalikule sektorile.