Põhiseaduskomisjoni algatatud riigikogu liikme staatuse seaduse ja kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seadus sätestab riigikogu liikme õiguse kuuluda kohaliku omavalitsuse volikogusse ja täita volikogu liikme ülesandeid. Seadus kaotas piirangud, mille järgi parlamendi liikmed ei või osaleda valla- ja linnavolikogude töös, teatas riigikogu pressiteenistus.
Riigikogu liikmest volikogu liikmetele töötasu ei maksta, küll aga on võimalik hüvitada nende tööga seotud kulutused.
Riigikogu liikmed saavad asuda täitma valla- või linnavolikogu liikme ülesandeid 2017. aasta kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste valimistulemuste väljakuulutamise järel.
Õiguskantsler Ülle Madise andis oma esmaspäeval avaldatud seisukohas teada, et samaaegselt riigikogu ja kohaliku omavalitsuse volikogu liikmeks olemine ei ole vastuolus põhiseadusega.
"Tegemist on poliitilise valikuga, millele on nii poolt- kui vastuargumente. Põhiseadusliku vastuolu puudumine ei tähenda, et riigikogu liikme samaaegne kuulumine kohaliku volikogu koosseisu ei võiks mõjutada kohaliku demokraatia või poliitilise kultuuri arengut," kirjutas ta.
Põhiseaduse raames mõistliku lõpptulemuse saavutamiseks olekski tark keskenduda küsimustele üldisest poliitilisest kultuurist; kandideerimise tõsiseltvõetavusest; kandidaadi ja valimisringkonna seotusest, sealhulgas kandidaadi elukohast; otsustamisprotsessi läbipaistvusest; nii riigikogu kui volikogu liikme sõltumatusest mandaadi teostamisel; aga ka tööaja jaotusest, lisas õiguskantsler.
"Küsimus, kas riigikogu liikme kuulumine linna- või vallavolikokku piirab kohaliku kogukonna õigust lahendada kohaliku elu küsimusi iseseisvalt, on seega esmajoones poliitiline, mitte õiguslik," märkis Madise.