„Sotsiaalmaksu langetamine on osa valitsuse laiemast tegevuskavast elavdada majandust ja suurendada inimeste sissetulekuid, nihutades maksukoormust tööjõult tarbimisele,“ ütles rahandusminister Sven Sester.
Maksumuudatuste tulemusena väheneb ettevõtete maksukoormus 2017. aastal 40,5 miljoni euro võrra ja alates 2018. aastast vähemalt 86 miljoni euro võrra. Nende vahendite arvel on ettevõtetel võimalik tõsta inimeste töötasu või teha täiendavaid investeeringuid.
2017. aastal langetatakse sotsiaalmaksu erinevalt koalitsioonileppes kokkulepitust juba aasta algusest poole protsendi võrra, et üleminek oleks võimalikult sujuv. Maksulangus aasta keskel tähendaks aasta jooksul kehtivaid erinevaid maksumäärasid, maksu ja sellega seotud hüvede (nt ravi- ja pensionikindlustus) deklareerimine muutuks samuti raskemaks. Eriti keeruline oleks füüsilisest isikust ettevõtjate olukord, kes on samal ajal ka palgalised töötajad, sest neile kehtiks 2017. aastal kolm erinevat maksumäära. Maksulangetuse varasemaks toomise ning kalendriaasta algusega ühitamise ettepaneku tegemisel konsulteeriti ka Kaubandus-Tööstuskojaga, kes seda toetas.
Seadusmuudatus ei avalda mõju pensionisüsteemi ja Haigekassa tuludele, sest sätestatakse kompensatsioonimehhanism, millega väiksem maksulaekumine kaetakse täies ulatuses muude riigieelarve tulude arvelt.
Eelnõu esitatakse kooskõlastamiseks ministeeriumidele ja arvamuse avaldamiseks Eesti Kaubandus-Tööstuskojale, Eesti Maksumaksjate Liidule, Eesti Tööandjate Keskliidule ja Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioonile.