Eesti pensionisüsteemist jätkusuutlikumaks osutusid teiste seas Skandinaavia riikide, Ameerika Ühendriikide ja Läti pensionisüsteemid, mis on jõudnud PSI esikümnesse, teatas SEB.
SEB Elu- ja Pensionikindlustuse juht Indrek Holst ütles Allianzi uuringu tulemusi kommenteerides, et kuigi Eesti pensionisüsteemi jätkusuutlikkust hinnatakse üsna kõrgelt ja see on eeskujuks nii mõnelegi Euroopa riigile, siiski on meie pensionisüsteemil veel piisavalt arenguruumi Eesti tuleviku väljavaate parendamiseks.
"Kuigi Allianzi pensioni jätkusuutlikkuse indeks toob positiivse aspektina välja pensionifondidel põhineva Eesti pensionisüsteemi, ei anna antud uuring hinnangut pensioni piisavuse kohta. Ehk siis, kas loodud süsteem suudab tagada inimestele välja kujunenud elustandardi jätkumist. Vaadates kolmanda samba arengut, kus kogumise aktiivsus pigem väheneb, peab hetkel tõdema, et süsteem suudab keskmiselt pakkuda pensionit, mis jääb pensionieelse palga suhtes 40 protsendi ringi. Kindlasti ei anna selline perspektiiv põhjust rahul olla," lisas Holst.
Allianzi PSI uuring võtab pensioni jätkusuutlikkuse indeksi välja arvutamisel aluseks riigi demograafilised näitajad, pensionisüsteemi mudeli ja riikliku finantseerimise. PSI indeks annab indikatsiooni riigi pensionisüsteemi hetkeseisust ning reformide vajadusest tulevikus.
Uuringust selgub, et viimase kahekümne aasta jooksul ellu viidud reformid on maailma pensionimaastikule toonud olulisi muudatusi. Jooksva finantseerimisega pensionisüsteemidelt (inglise k Pay-As-You-Go) minnakse üle ette finantseeritavate skeemidele nagu pensionifondid ja –kindlustus, ette määratud väljamaksega pensioniskeemidelt - sissemaksetel põhinevate pensioniskeemidele ning perekonnasiseste tugistruktuuride asemele tulevad avalikud ja formaalsed tugistruktuurid.
Balti riikide suhteliselt kõrget positsiooni pensioni jätkusuutlikkuse indeksis põhjendatakse teise- ja kolmandasambalise pensionisüsteemiga, mis toetavad riiklikku esimest sammast. Ära märgiti ka asjaolu, et nii Lätis kui ka Eestis suurendati ajutiselt teise pensionisamba sissemakseid, kompenseerimaks majanduskriisi ajal peatunud makseid, mis võimaldab saavutada pensionieas vaesuspiiri ületavat sissetulekut ja samas vähendab riigi sotsiaalsüsteemi koormust.
Allianzi poolt koostatud rahvusvahelise pensioni jätkusuutlikkuse indeksi esikolmiku moodustavad Austraalia, Rootsi ja Uus-Meremaa, neile järgnevad Norra, Holland, Taani, Šveits, USA, Läti ja Suurbritannia. Soome asub pingereas 13. kohal, Venemaa 14. kohal ning Leedu 18. kohal.