Statistikaameti andmetel langes tarbijahinnaindeks 2024. aasta septembris võrreldes augustiga 0,3 protsenti, kuid tõusis võrreldes mulluse septembriga 3 protsenti. Eelmise aasta septembriga võrreldes olid kaubad 1,5 protsenti ja teenused 5,5 protsenti kallimad. Eesti Panga viimase prognoosi kohaselt tõusevad tarbijahinnad tänavu kokku 3,5 protsenti.
Toiduainete ja teenuste hinnakasv on hoogustunud
„Toiduainete hinnakasv on kiirenenud ja jõudnud paari kuuga 5 protsendi lähedusse. Senini on hinnatõus piirdunud üksikute toiduainete kallinemisega – maailmaturu hinnatõusule on ulatuslikult reageerinud näiteks kohvi, mahlade ja või jaehinnad. Septembris kallinesid ka puuviljad, andes ilmselt märku ebasoodsate ilmaolude mõjust, sest tavaliselt tuleb puuviljade puhul ette hoopis hooajalist odavnemist,“ kommenteeris Pert pressiteates.
Hinnasurve üldist tugevnemist toiduainete segmendis näitab tema sõnul ka põllumajandustoormete impordihindade kiire kallinemine viimastel kuudel. Suure tõenäosusega hoiab see Perti hinnangul toiduainete hinnakasvu lähikuudelgi pigem hoogsana.
„Teenuste hinnakasv oli septembris kiire, ulatudes 7,1 protsendini. Teenuste hinnad sõltuvad suuresti palkadest, kuid vastupidi ootusele ei viidanud augusti andmed sellele, et palkade 8 protsendi suurune kasvuhoog võiks raugeda,“ nentis ökonomist.
„Tööstuskaupade hinnakasv on aga jätkunud võrdlemisi aeglases tempos. Välismaalt pärit kaupade hindu teeb soodsamaks euro vahetuskurss, mis on kaubanduspartnerite valuutade suhtes läbi ajaloo kõige tugevam. Kuigi majapidamiste tarbimisjulgus on väike, võib leibkondade tarbimisotsuseid mõjutada uuel aastal kehtestatav automaks. Nõudluse kasvu tõttu võib autoturg selle aasta lõpus elavneda ja autode hinnakasv kiireneda,“ lisas ta.