11.06.2020 Neljapäev

FinanceEstonia: kahanev maksutulu võib tuua pensionitõusu ärajäämise

Finantssektori esindusorganisatsiooni FinanceEstonia teatel võib aprilli ja maikuu maksulaekumiste kahanemine tuua kaasa 2021. aastal esimese samba pensioni indekseerimata jätmise, mis tähendaks, et riiklik pension ei kasva.

FinanceEstonia kogumispensioni töögrupi juhi Kristjan Tamla sõnul võib juhtuda, et järgmisel aastal ei ole võimalik läbi viia esimese samba pensionite indekseerimist ehk 2021. aastal riiklik pension ei pruugi kasvada.
FinanceEstonia kogumispensioni töögrupi juhi Kristjan Tamla sõnul võib juhtuda, et järgmisel aastal ei ole võimalik läbi viia esimese samba pensionite indekseerimist ehk 2021. aastal riiklik pension ei pruugi kasvada. Foto: pixabay

FinanceEstonia kogumispensioni töögrupi liikme Joel Kukemelgi sõnul on Eesti kogumispensioni teise ja kolmanda samba fondid viirusest põhjustatud ajutisest langusest kiiresti taastunud. Eesti pensionikogujate vara ületas juunis 5 miljardi euro piiri.

"Kenasti on kosunud nii kohustusliku kui vabatahtliku samba varad," ütles Kukemelk pressiteates. "Kahjuks ei ole taastumist näha riikliku ehk esimese samba puhul," nentis ta.

Ehkki see ei tähenda kellegi jaoks pensioni langust, kahaneb pensionide maksmiseks mõeldud raha hulk, kuna oodata on olulist maksulaekumiste langust,

märkis Kukemelk ja lisas, et riikliku pensionikassa seisu mõjutavad otseselt arengud tööturul, kus viirusest põhjustatud majanduslangus on alles sügavamaid jälgi jätmas.

"Kui esimeses kvartalis laekus sotsiaalmaksu, millest riiklikke pensione makstakse, eelmise aastaga võrreldes rohkem, siis aprillis ja mais maksulaekumine juba kahanes ja sama on paraku oodata ka lähikuudel," märkis ta.

FinanceEstonia kogumispensioni töögrupi juhi Kristjan Tamla sõnul võib juhtuda, et järgmisel aastal ei ole võimalik läbi viia esimese samba pensionite indekseerimist ehk 2021. aastal riiklik pension ei pruugi kasvada.

"Aprillis ja mais vähendas maksutulude langust riigi hüvitiste pakett, millega muuhulgas toetati tööhõive püsimist. Kui see lõpeb, võib tööjõumaksude laekumine märkimisväärselt kahaneda," lausus Tamla.

Tamla sõnul tuuakse ka kolmapäeval avaldatud Eesti Panga majandusprognoosis välja, et ees ootavad keerulised ajad ning paremini hakkama saamiseks on nii riigil kui inimestel mõistlik koguda varusid, sealhulgas säästa pensionieaks.

"Pensionifondide tänane kasv võrreldes riikliku pensioniga näitab ilmekalt, et pensionisüsteem on üks tervik, kus on olulised kõik sambad - nii riiklik pension, kohustuslik vanaduspõlveks kogumine kui vabatahtlik säästmine," lisas Tamla.

Teise pensionisambasse kogujaid on Eestis 689 000 ja samba varade maht on 4,87 miljardit eurot. Kolmanda pensionisambasse kogujaid on Eestis 53 000 ja samba varade maht on kokku 201 miljonit eurot. Erinevaid pensionifonde on teises sambas 25 ja kolmandas sambas 11.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255