Kindlustusseltsid hüvitasid mullu 29 400 kodukindlustusjuhtumit. Koduga seotud vastutuskindlustuse juhtumeid oli 1700, kus enamasti põhjustati kahju naabrile. Kui kodukindlustuse keskmine kahju oli 1430 eurot, siis vastutuskindlustuses oli see 1720 eurot.
EKsL-i juhatuse liikme Andres Piirsalu sõnul on koos kodukindlustusega vastutuskindlustuse lepingute arv viimastel aastatel küll kasvanud, kuid hinnanguliselt kuni pooltel kodudest ei ole vastutuskindlustust. Kui näiteks korteris toimunud veetoru lekke tagajärjel saab alumiste naabrite kodu kannatada, siis vastutuskindlustus hüvitab kahju. Kui kindlustust pole, siis tuleb naabritele tekitatud kahju endal kinni maksta. Koduomaniku vastutusega seotud õnnetusi juhtub kodukindlustuse juhtumitest vähem, aga need on märksa kallimad.
"Veekahju põhjustamine naabritele oli kõige sagedasem vastutuskindlustuse juhtum möödunud aastal, samuti tekitati naabritele kahjusid remonttööde käigus. Vastutuskindlustus kattis ka kahju, kui lapsed lõhkusid võõraste inimeste vara ja vanemad vastutasid," selgitas Piirsalu.
Ta märkis, et ka majaomanikud peaksid kodukindlustuse lepingu sõlmimisel hoolitsema selle eest, et neil on olemas koduga seotud vastutuskindlustus.
Näiteks võib juhtuda, et keegi saab kahju majaomaniku hoovist tormiga lendu läinud esemete või aias murdunud puude tõttu. Harvad pole paraku ka juhtumid, kui möödakäija või pargitud sõiduk saab viga maja katuselt kukkunud jääga. Majaomanik peab siis arvestama rahalise nõudega tekitatud kahju ulatuses,
tõi Piirsalu näiteid.
Möödunud aastal sõlmiti 438 600 kodukindlustuse lepingut, millest 325 700 lepingut oli koos vastutuskindlustusega. Kodukindlustuse kogukahju oli 42 miljonit eurot ja vastutuskindlustuses 3 miljonit eurot. Statistikaameti värskeimate andmete alusel on aktiivselt kasutusel olevaid eluruume Eestis kokku 557 150.
If Kindlustuse varakindlustuse tootejuhi Veiko Sepa sõnul tasub kodu kindlustades mõelda sellele, et ükski kodu pole kaitstud näiteks elektrisüsteemidest alguse saanud tulekahjude eest. See on aga üks sagedasemaid tulekahjude tekkimise põhjuseid.
"Oma kodu kindlustada ei ole vaja vaid neil, kellel on pangalaen," ütles Sepp. "See on tähtis kõigile, kes ei soovi tänaste hindade juures oma kodu ise taastama hakata. Mõistlik on üle vaadata ka oma vastutuskindlustuse ja koduse vara kindlustussummad, et need oleksid jätkuvalt piisavad ka praegustes inflatsiooni tingimustes.“
Vastutuskindlustus katab teistele inimestele tekitatud kahju – näiteks kui kogemata põhjustada naabri korteris üleujutus või kui aias olev puu kukub tormi ajal naabri autole.