„Seakatku tõrjumise seisukohalt on väga oluline, et kõik loomapidajad täidaksid seadusest tulenevat kohustust ning registreeriksid loomapidamiseks kasutatavad hooned ja seal peetavad loomad. Register annab VTA-le adekvaatse info loomade omanike, päritolu ja asukoha kohta,“ ütles veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda pressiteate vahendusel. „Sigade arvu teatamise kohustus on seapidajatele samaväärne kui bioohutusnõuete täitmise kohustus sigade pidamisel. Nende andmete põhjal korraldatakse nii loomataudi seiret, ennetamist kui tõrjet.“
Kord aastas 15. maiks tuleb mesinikel teatada põllumajandusloomade registrile mesilate mesilasperede arv ja seapidajatel peetavate sigade arv 1. mai seisuga. Seapidajad peavad teatama andmed eraldi nii peetavate põrsaste, võõrdepõrsaste, nuumsigade, nooremiste, emiste kui kultide kohta.
Täpne mesila asukoht ning mesiniku sidevahendite andmed registris võimaldavad mesilasperede paremat kaitset taimekaitsevahendite võimalike kahjustuste eest, kuna teave mesilate asukohtadest on põllupidajatele kättesaadav PRIA avaliku veebikaardi kaudu. Samuti võimaldavad need andmed VTA-l korraldada mesilashaiguste ennetamist ja seiret.
Nii mesilate ja sigalate registreerimiseks kui mesilasperede ja sigade arvu teatamiseks on e-PRIAs avatud e-teenused. Andmeid saab esitada ka paberil või digiallkirjastatult e-postiga. Vormid andmete esitamiseks leiab PRIA kodulehelt.
Seaduse järgi on VTA-l õigus loomade registreerimiskohustuse täitmata jätmise eest määrata rahatrahv eraisikule kuni 800 euro ning ning juriidilisele isikule kuni 2000 euro ulatuses.