„Koos Tartu Ülikooli majandusdoktorandi Velda Buldasega tegime konkreetsed arvutused. Selleks, et riigieelarve tulubaas ei muutuks, siis kui tahame vähendada sotsiaalmaksu 8 protsendipunkti võrra, peame leppima ettevõtete 16%-lise tulumaksumääraga. Loomulikult tähendab see ka muudatusi pensionite ja sotsiaalhoolekande rahastamises, kus osa kulusid tuleb katta ettevõtete tulumaksu arvelt,“ ütles Palo.
„Sellise seadusmuudatusega nihutaksime maksukoormuse tänastelt tööjõumahukamatelt valdkondadelt kapitalimahukamatele,“ märkis Palo. Näiteks, kui töötaja brutopalk on 12 000 eurot aastas, siis 8 protsendipunkti võra sotsiaalmaksu langetamine vähendaks tööandja maksukulu 960 euro võrra, lisas ta.
„Indrek Neivelt kirjutas oma eilses arvamusloos, et peaksime alustama tõsist diskussiooni sotsiaalmaksu määra alandamise üle ja vaatama tänase maksusüsteemi laiemalt ümber. Olen sellega enam kui nõus. Eesti maksustab suuremas jaos ettevõtjad juba enne, kui nad on üldse kasumisse jõudnud,“ kirjutas minister.
„See meenutab, et juba kaks aastat tagasi kirjutasin sellest, et ettevõtete kõrge maksustamine enne kasumisse jõudmist, võib kaasa tuua, et maksud tasutakse laenuraha arvelt ning firma on sunnitud õige pea lõpetama pankrotiga. Kõrge sotsiaalmaks on sageli ka takistuseks, miks ettevõtjad ei jaksa töötajate palkasid tõsta,“ märkis Palo.