Laanet ütles täna riigikogu infotunnis prokuratuuriga seotud küsimustele vastates, et tema jaoks on küsimus, miks ei tulnud riigi peaprokurörilt Andres Parmaselt ühtegi etteheidet enne seda, kui selgus, et kohtunikkond ei valinud teda Tallinna ringkonnakohtu esimeheks.
Laanet nentis, et vaja on selgust. „Selleks, et seda selgust saada, olen mina esmaspäeva õhtul kell 17.30 allkirjastanud siinsamas riigikogu hoovis käskkirja, et läbi viia teenistuslik järelevalve aasta jooksul: mis on toimunud sündmused, kuidas see on toimunud kõik, et kontrollida prokuratuuri tegevuse seaduslikkust, otstarbekust ja tulemuslikkust," ütles Laanet.
Minister selgitas, et teenistusliku järelevalve algatamise õiguslik alus on valitsuse seadus, prokuratuuriseadus ja prokuratuuri põhimäärus. „Prokuratuuri sõltumatus ei ole absoluutne. Prokuratuuri sõltumatus täitevvõimust on sõltumatu tõesti. Konkreetsete kriminaalmenetluste läbiviimine. Ja seda kontrollib kohus,“ sõnas justiitsminister.
Laanet märkis, et justiitsminister vastutab teenistusliku poole eest. „Minu kohustus on tagada, et prokuratuur töötab seadusi järgides, otstarbekalt ja tulemuslikult,“ lausus Laanet. Ta lisas, et peaprokurör oleks võimalike mõjutuste või seaduserikkumiste osas pidanud pöörduma ajakirjanduse asemel justiitsministeeriumisse või kaitsepolitseisse.