Põhiseadusega vastuolu möönis ka advokatuur selles asjas riigikohtule antud kirjalikus arvamuses.
„Advokatuur ei saa täita avalik-õiguslikku kohustust tagada riigi õigusabi osutamine ja korraldamine, kui tellimused ning nende täitmiseks eraldatav raha on väljaspool advokatuuri kontrolli ning tasumäärade kehtestamine on vaid sunnitud tegevus ebapiisavate ressursside jagamisel,“ ütles advokatuuri esimees, vandeadvokaat Hannes Vallikivi pressiteate vahendusel.
„Pean eriti oluliseks riigikohtu viiteid sellele, et tänane tasukord riivab riigi õigusabi osutavate advokaatide omandipuutumatust ja kutsevabadust, aga ka õigusabi saajate õigust kohtulikule kaitsele ja nendegi omandipuutumatust. Uus, riigi poolt väljatöötatav tasukord peab sellega arvestama. Advokaatidelt ei saa seejuures nõuda turuhindadest oluliselt madalama tasu eest õigusabi osutamist või riigi õigusabi osutamisega seotud kulude kandmist isikliku omandi arvelt,“ märkis Vallikivi.
Kuna riigikohus andis otsuses kuuekuulise üleminekuaja, siis kohe mingeid muutusi tasumäärade osas ei tule ning riigi õigusabi osutatakse advokatuuri kinnitusel edasi endises korras ja keegi abi või kaitseta ei jää. Küll muutub teatud kulude hüvitamise kord, mille puhul advokatuur koostöös registrite ja infosüsteemide keskusega selgitab välja tarkvaraliste lahenduste muutmise vajaduse ja võimalused.
Advokatuur on advokaatide omavalitsuslikel põhimõtetel tegutsev kutseühendus õigusteenuse osutamise korraldamiseks era- ja avalikes huvides ning advokaatide kutsealaste õiguste kaitsmiseks. Advokatuuris on 978 liiget.