Ametiühingute keskliidu teatel puudub praegu Euroopa Liidus ühtne õigusnorm platvormitöö reguleerimiseks. Viimastel aastatel on kohtud püüdnud seda lünka täita, kuid see on osutunud ebapiisavaks. Samas on platvormitöötajatel täita tähtis roll Eesti ja Euroopa majanduses, andes oma panuse selle toimimisse, leiab liit.
"Taksojuhid, andmesisestajad, koristajad, renditöötajad ja teised on olulised teenusepakkujad, keda kasutatakse täna tööturul ära. Nad on palgatud kui ettevõtjad ja neile ei laiene tavapärased õigused, mis on tagatud töölepinguga töötajatele. Riigid kaotavad maksuraha ja töötajad suure osa oma sissetulekust. Seda nii täna kui tulevikus pensionärina," toonitas Ametiühingute Keskliidu (EAKL) esimees Kaia Vask.
Platvormitöötajate tööaeg ja tasustamise põhimõtted on seotud algoritmidel põhinevate otsustega, mis on ametiühingute hinnangul arusaamatud ja ettearvamatud. Töötaja põhiõigused peavad aga olema töösuhtes tagatud, sissetulek kindel ja tulevikuväljavaade selge, rõhutas EAKL.
"Euroopa tasandi viimasel kolmepoolsel kohtumisel saavutatud poliitiline eesmärk oli määrata kindlaks platvormitöötajate tööalane staatus: kas palgatöötajatena või FIE-dena. See on ülioluline, et vältida miljonite töötajate ekslikku liigitamist libaettevõtjaks, mis võimaldab platvormiettevõtetel vältida miinimumpalga, puhkuse- või haigushüvitise ja sotsiaalkindlustusmaksete maksmist," selgitas Vask.
Ametiühingute arvates peab Euroopa sotsiaalmajanduslik mudel olema ühtne, õiglane ja jätkusuutlik ning seda ei saa üles ehitada järeleandmistega ettevõtetele. Ametiühingute Keskliit kutsub valitsuskoalitsiooni üles osalema Euroopa Liidu riikide poliitilises kokkuleppes ja toetama Euroopa Parlamendi platvormitöö direktiivi kiiret vastuvõttu.