"Eelnõu peamine eesmärk on kaitsta tarbija kui lepingulise suhte nõrgema poole huve ja õigusi. Seadusemuudatused on eelkõige mõeldud SMS-laenudega seotud probleemide ohjeldamiseks," ütles justiitsminister Hanno Pervkur ministeeriumi teates.
Hiljutises lahendis nimetas riigikohus eelduslikult ebaproportsionaalseks sellist vahekorda, kus krediidi kulukuse määr ületab Eesti Panga avaldatavat keskmist krediidiasutuste poolt eraisikutele antud tarbimislaenude kulukuse määra enam kui kuus korda. Uue ettepaneku järgi on tarbijakrediidileping tühine, kui krediidi kulukuse määr ületab Eesti Panga viimati avaldatud keskmist kulukuse määra enam kui kaks korda, mis on hetkeseisuga pisut üle 70 protsendi.
Kehtiva seaduse kohaselt ei ole nõrgema poole kaitse eesmärgil lubatud näiteks töölepingu lõpetamise ja eluruumi üürilepingu vaidlusi lahendada vahekohtutel. Sarnasest kaalutlusest lähtuvalt plaanib justiitsministeerium keelata tarbijaga sõlmitud lepingutest tulenevate vaidluste lahendamise vahekohtus. See tähendab, et ka kiirlaenude tagasimaksmise üle tekkivate vaidluste lahendamiseks peaks tulevikus pöörduma üksnes kohtu poole.
5. märtsil jõustunud riigikohtu määruse kohaselt nimetatakse ebaproportsionaalseks sellist vahekorda, kus krediidi kulukuse määr ületab Eesti Panga avaldatavat keskmist krediidiasutuste poolt eraisikutele antud tarbimislaenude kulukuse määra enam kui kuus korda. Kui laenu krediidikulukuse määr on üle kuue korra suurem Eesti Panga keskmisest, loetakse laenutehing äärmiselt suure tõenäosusega tühiseks ja rohkem midagi tõendada vaja ei ole.Uus eelnõu on plaanitud jõustuma 1. jaanuarist 2015.