09.06.2022 Neljapäev

Eesti väliskaubandus püsis esimeses kvartalis tugev

Aasta alguses jätkus peamiste kaubanduspartnerite majanduskasv ning ka Eesti väliskaubanduse üldseisund püsis I kvartalis tugev. 

Mari Rell, Eesti Panga ökonomist
Mari Rell, Eesti Panga ökonomist Foto: Eesti Pank

Väliskaubanduse kogukäive maksebilansi andmete järgi oli I kvartalis enam kui veerandi võrra suurem kui aasta tagasi. Kaupade ja teenuste eksport suurenes 31% ning kaupade ja teenuste import oli 24% suurem. Lisaks nõudlusele on suurte kasvunumbrite taga endiselt ekspordi- ja impordihindade suur kasv.

Aasta alguses oli häireid üleilmses kaubanduses, mida mõjutas Hiina pandeemialaine ning sõjaga kaasnenud geopoliitiline pinge. See avaldas mõju toorainete hindadele ja kättesaadavusele. Seetõttu kasvatasid ettevõtjad I kvartalis hoogsalt varusid, mis tähendas kaupade sisseveo suurenemist. I kvartalis oli see 40% suurem kui aasta varem. Imporditi enim väetisi, masinaid ja mehaanilisi seadmeid ning metalli.

Kaubanduspartnerite majanduste hea käekäik aasta alguses toetas ekspordinõudlust ning nii meie kaupade kui ka teenuste eksport püsis tugev. I kvartalis kasvas kaupade eksport aastavõrdluses jooksevhinnas 36%. Kaubaekspordi kasvu panustasid enim mineraalsete toodete, puidu ja puidutoodete, masinate ja seadmete eksport. Teenuste eksport kasvas I kvartalis maksebilansi andmetel jooksevhinnas 22%. Kui püsivalt toetab teenuste eksporti telekommunikatsiooni- ja arvutiteenuste ning ja veoteenuste valdkond, näitas neile lisaks I kvartalis selget taastumist ka reisiteenuste eksport.

Jooksevkonto saldo oli I kvartalis ülejäägis (1,4% SKPst) tänu teenustekonto ülejäägile, ehk eksportisime teenuseid enam kui neid sisse ostsime. Kaupade ekspordi ja impordi saldo oli I kvartalis 450 miljoni euro suuruses puudujäägis, seda eelkõige kaupade suurema sisseveo tõttu.

Venemaale seatud sanktsioonid hakkavad meie väliskaubandust pärssima pigem aasta teises pooles.  Sanktsioonide mõju avaldub nii otseselt kui ka kaudselt meie kaubanduspartnerite nõudluse vähenemise kaudu. Hinnakasvusurve püsib ja vähendab ettevõtete konkurentsivõimet. Siiski näitavad küsitlusandmed, et Eesti ettevõtjate ootused eksporditellimustele järgnevateks kuudeks on head ja nad ei tunneta konkurentsivõime kadu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255