EAS-i turismiarenduskeskuse direktor Tarmo Mutso ütles pressiteate vahendusel, et reisi jooksul kulutavad keskmisest rohkem USA ja Norra turistid, vastavalt 640 ja 534 eurot, keskmisest vähem ehk 140 eurot aga Läti ja Leedu turistid.
"USA ja Norra turisti suuremaid kulutusi mõjutab kindlasti pikem siin viibitud aeg võrreldes lähiriikidest saabunud külalistega. Läti ja Leedu turistid on sageli nii öelda ühepäevareisijad, kes tulevad Eestisse üheks ööks. Nagu uuringust selgus, siis Eestis ööbija kulutab kõige enam, 33 protsenti ostudele, 27 protsenti majutusele ning 22 protsenti toitlustusele," lisas Mutso.
Üle 60 protsendi külastajate reisi eesmärk oli puhkusereis, sellele järgnes 13 protsendiga sugulaste, tuttavate külastus ja 12 protsendiga tööreisid. Ühepäeva külastajaid iseloomustab statistikaameti peaanalüütiku Anu Tõnuristi sõnul reisi peamise eesmärgina ostureiside tegemine.
Turistidele pakub jätkuvalt enim huvi Tallinn, kus käis reisi jooksul 83 protsenti Eestis ööbinud välisturistidest. Pärnut külastas 21 protsenti, Tartut 1 2 protsenti, Narvat 9 protsenti, Saaremaad ja Haapsalu 5 protsenti ja Rakvere 4 protsenti turistidest. Uuringust järeldus, et Vene turistid käivad Tallinnas oluliselt vähem kui ülejäänud välisturistid, eelistades Ida-Virumaa sihtkohti.
Kõige rohkem külastajaid saabus Eestisse lähiriikidest Soomest, Venemaalt ja Lätist, mille osakaal turistide koguarvust oli vastavalt 48,4 protsenti, 15 protsenti ja 5,6 protsenti.
Väliskülastajate uuringu viis läbi statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse tellimusel. Uuringuga koguti infot väliskülastajate kulutuste, reisieesmärkide, reisitegevuste, külastatud kohtade ja rahulolu kohta. Uuringus osales 9100 inimest, kellest kaks kolmandikku ööbis Eestis ja üks kolmandik tuli üheks päevaks.