Taastuvate allikate osas on toimunud pretsedenditu tehnoloogia odavnemine, mis toob kaasa odava ja puhta (väike)energeetika võidukäigu. Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) raporti kohaselt on taastuvenergia sektor kõige kiiremini kasvav energiasektor maailmas. IEA ennustab, et 2016. aastal toodetakse taastuvatest allikatest juba rohkem elektrienergiat kui gaasil töötavates elektrijaamades.
Taastuvenergia osakaalu kasvule aitab kaasa ka järjest suurenev mikrotootjate arv. Eestis on viimastel aastatel võrguga liitunud u 300 mikrotootjat, kes on fikseerinud enda elektrihinna aastakümneteks ja on vajadusel üldvõrgust sõltumatud. Mikrotootjate jõuline lisandumine soodustab keskse energiasüsteemi üleminekut hajutatud süsteemile. Seejuures on oluline, et nii riik kui ka erinevad energiatootjad ja võrguettevõtted oleksid muutusteks valmis – seda nii seadusandlikul kui ka tehnoloogilisel tasandil. Kui täna on Eestis mikrotootmisega alustamine ja võrguga liitumise protsess küll võimalik, kuid keeruline, siis Euroopa näidete põhjal on võimalik ja vajalik seda muuta tarbijasõbralikumaks, seda enam, et huvi mikrotootmise vastu aina kasvab.
Riigi, energiaettevõtete, võrguettevõtete ja mikrotootjate edukaks koostööks on vaja muuta regulatsioone, nii et koostöö oleks soositud ja võimalik, mitte kaldu ühe osapoole huvide poole.
Mikrotootmise revolutsioon on alanud – olgem muutusteks avatud!
Rene Tammist,
juhataja,
Eesti Taastuvenergia Koda