Käibe kasvu allikana näevad ettevõtjad ekspordi kasvu. Ekspordi sihtriikide hulgas hinnatakse jätkuvalt kõrgelt Skandinaaviat, sealjuures on fookus pöördunud Rootsi poole, mida peab olulisimaks uueks sihtriigiks 40% uuringus osalenud tööstusettevõtetest, teatas Swedbank.
Möödunud aasta oli tööstussektorile keeruline mitmete tagasilöökide tõttu nõudluses, nii elektroonika, keemia – ja naftatoodetes, kui ka välisturgudel, peamiselt seotud Venemaaga, ütles Swedbanki tööstusosakonna juht Raul Kirsimäe. "Seetõttu teeb rõõmu, et ettevõtjad näevad keerulistes oludes võimalusi käibe kasvatamiseks ja ambitsiooniks on kasvatada käesoleval aastal ekspordimahtusid 6%."
Kirsimäe märkis, et olukord tööjõuturul püsib muutusteta. "Tööjõupuudust tunnetab arengut piirava tegurina 42% ettevõtetest. Enim tuntakse puudust spetsialistidest. Järjest rohkem oodatakse tööstusesse hea tehnilise taibu ja arvutioskusega töötajaid. Eelnevatel aastatel teostatud efektiivsusinvesteeringud on vähendanud nõudlust lihtsamate töörollide järele – see tendents jätkub."
Palgakasvu tempo on viimastel aastatel olnud tööstuses kiire – 2015. aastal kasvas tööstuses keskmine palk 5,8%. 2016. aastal plaanivad tööstusettevõtted keskmisena palkade kasvu 3%. Kirsimäe rõhutas, et tööjõukulude kasv kombineerituna tõsise konkurentsiga uutel turgudel on tekitanud vajaduse investeeringute suurendamiseks, et murda kasumlikkuse languse trendi.
"Ettevõtete bilansid on tugevad ning investeeringute teostamisel on abiks jätkuvalt madalad intressimäärad ja varade hinnad – see vähendab investeeringute tasuvusaega," rääkis Kirsimäe. "Alla viieaastase tasuvusajaga projektid on mõistlik kohe ette võtta, sest rahvusvahelises konkurentsis leiavad samad kokkuhoiu või väärtuse kasvatamise võimalused üles ka konkurendid."
Swedbank korraldab tööstusettevõtete uuringut juba viiendat aastat järjest. Uuringus osales sel aastal 370 ettevõtet, mis nii käibe kui ka töötajate arvu osas moodustavad umbes kolmandiku kogu töötlevast tööstusest. Uuring keskendub ettevõtjate prognooside kaardistamisele käibe, kasumlikkuse, ekspordi, investeeringute ja tööjõuga seonduvatel teemadel. Tööstussektoris töötab umbes viiendik Eesti töötajaist, vahendas BNS.