Euroopa Komisjon survestab Euroopa Liidu riike koostama musta nimekirja maksuparadiisidest
EL on üle aasta üritanud anna viimast lihvi EL-i-väliste maksuparadiiside nimekirjale, kuid mitmed väiksemad, madalate maksudega riigid, nagu Iirimaa, Malta ja Luksemburg, ei taha ettevõtteid eemale peletada.
Nimekirja koostamise püüdlusi juhtiv majandusvolinik Pierre Moscovici ütles 7. novembril, et tahab musta nimekirja kehtestada aasta lõpuks.
"See peab olema usutav ja võimeline väljakutsega toime tulema," lausus Moscovici.
Allikate sõnul on EL-i ametnikud hoiatanud umbes 60 riiki, et nende maksupoliitikaid ähvardab musta nimekirja kandmine, ning andnud neile lisainformatsiooni edastamiseks aega 18. novembrini.
Komisjoni püüdlustele heitis uut valgust 5. novembril ilmsiks tulnud andmeleke kahest finantsettevõttest - Appleby ja Asiaciti Trust -, mis sarnaselt nn Panama paberitele ja LuxLeaksile näitavad, kuidas rahvusvahelised firmad ja rikkad eraisikud üritavad vältida maksude maksmist riikidele.
Kuigi maksude maksmise minimeerimine pole ilmtingimata seadusvastane, siis 13,4 miljonist lekkinud dokumendist on näha, kuidas suurfirmad, nagu Nike ja Apple, ning ülemaailmsed kuulsused, nagu vormelitšempion Lewis Hamilton, üritavad maksta võimalikult vähe makse.
Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) ärgitab riike koostama musta nimekirja "koostööst hoiduvate maksuparadiisidest", et vähendada vähendada kõrvalehoidmist maksude tasumisest, mida aina rohkem nähakse läbi moraalse kohustuse prisma.
Komisjoni konkurentsivoliniku Margrethe Vestageri sõnul näitab uus leke, et ärimaailm peab olema avatum.
"Me ei saa... toetuda leketele või uurivale tööle - vajame rohkem läbipaistvust," lausus Vestager Lissabonis toimunud kohtumisel, mis tõi kokku tehnoloogiainvestorid ja ettevõtjad.
"Seetõttu soovime, et iga ettevõte avaldaks igas riigis kogu informatsiooni oma tegutsemisest."