21.03.2018 Kolmapäev

Komisjon esitas ettepanekud digivaldkonna õiglasemaks maksustamiseks

Euroopa Komisjon tegi 21. märtsil ettepaneku võtta vastu uued eeskirjad, et tagada digitaalvaldkonna äritegevuse õiglane ning majanduskasvu soodustav maksustamine Euroopa Liidus.

Ettepanekud esitatakse olukorras, kus liikmesriigid püüavad leida püsivaid ja kestvaid lahendusi veebitegevuse õiglasele maksustamisele. EL-i juhid nõudsid asjakohaseid meetmeid 2017. aasta oktoobris. Tulu, mida saadakse sellise hästitasuva tegevusega nagu kasutajate loodud andmete ja infosisu müük, praegu maksueeskirjade alla ei kuulu, teatas Euroopa Komisjon.

"Digitaalmajandus on Euroopa jaoks suurepärane võimalus ja Euroopa on digitaalvaldkonna ettevõtjate jaoks tohutu tuluallikas. Ent selline mõlemale poolele kasulik olukord tekitab õigus- ja fiskaalküsimusi. Meie internetieelsed eeskirjad ei luba liikmesriikidel maksustada Euroopas digitaalvaldkonnas tegutsevaid ettevõtjaid, kui nende füüsiline kohalolek siin on väike või puudub üldse. Liikmesriikide jaoks on tegemist enneolematult suure "musta auguga", sest kahjustada saab nende maksubaas. Just seepärast pakumegi välja uue õiguskorra ja digitaaltegevuse ajutise maksu," märkis majandus- ja rahandusküsimuste ning maksunduse ja tolli volinik Pierre Moscovici.

Esimese ettepaneku eesmärk on reformida äriühingu tulumaksu eeskirju nii, et tulu registreeritakse ja maksustatakse seal, kus ettevõtjad suhtlevad oma teenuste kasutajatega digikanalite kaudu märkimisväärses mahus. See ettepanek võimaldaks liikmesriikidel maksustada oma territooriumil loodud tulu, isegi kui ettevõtja kohapeal füüsiliselt ei asu.

Uute eeskirjadega tagataks, et veebiettevõtjate osa riigi rahanduses on samasugune nagu tavapärastel füüsiliselt eksisteerivatel ettevõtjatel. Selle ettepaneku puhul on tegemist komisjoni eelistatava pikaajalise lahendusega.

Teise ettepanekuga vastatakse mitme liikmesriigi üleskutsele võtta kasutusele ajutine lahendus, mis hõlmab põhilist digitaaltegevust, mida EL-is praegu üldse ei maksustata. Selline ajutine maks tagaks, et praegu veel maksustamata tegevus hakkaks andma liikmesriikidele otsest tulu. Samuti aitaks see vältida teatavate liikmesriikide ühepoolseid meetmeid, mis võivad viia riikide killustatud tegevuseni, mis kahjustaks ühtset turgu.

Seadusandlikud ettepanekud esitatakse nõukogule vastuvõtmiseks ja Euroopa Parlamendile konsulteerimiseks. Ühtlasi jätkab EL aktiivselt osalemist üleilmsetes aruteludes digitaalvaldkonna maksustamise küsimustes G20 ja OECD tegevuse raames ning teeb jõuliselt tööd rahvusvaheliste lahenduste saavutamise nimel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255